Sony World Photography Awards 2022. Adam Ferguson na szczycie podium

Sony World Photography Awards to największy konkurs fotograficzny świata. W tegorocznej edycji najlepszym fotografem został wybrany Adam Ferguson za swój poruszający materiał o migrantach. Zwycięzcy poszczególnych kategorii również pokazali niesamowite prace.

Sony World Photography Awards 2022. Adam Ferguson na szczycie podium
Źródło zdjęć: © © Adam Ferguson / Fotograf Roku SWPA 2022
Marcin Watemborski

12.04.2022 | aktual.: 13.04.2022 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

World Photography Organisation ogłosiło zwycięzców największego konkursu fotograficznego świata – Sony World Photography Awards 2022. Nagroda w wysokości 25 tys. dolarów oraz zestaw sprzętu fotograficznego marki Sony powędrował w ręce Adama Fergusona. Oprócz niego zostali nagrodzeni również zwycięzcy 10 kategorii profesjonalnych, a także laureaci konkursów: otwartego, studenckiego, oraz młodzieżowego.

Fotograf Roku – Adam Ferguson

Adam Ferguson zaprezentował materiał o tytule "Migranci". Fotograf sięgnął po ciekawą formę. Cykl jest zbiorem autoportretów wykonanych przez Meksykanów, którzy czekali na przekroczenie granicy z USA. Sesja wyglądała interesująco – Ferguson ustawił na statywie aparat średnioformatowy i przesuwał się z nim na boki, pozwalając bohaterom wybrać moment, w którym zrobili zdjęcie.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/9]

Zapalnikiem do realizacji zdjęć byłą sytuacja z lutego 2021 roku. Wówczas po zmianach administracyjnych w USA, na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem pojawiło się mnóstwo emigrantów z Ameryki Środkowej oraz Południowej. Wielu z nich miało ze sobą dobytek całego życia oraz podróżowali z całymi rodzinami. Na miejscu nie brakowało fotoreporterów – jednak byli oni głównie po stronie amerykańskiej.

Ferguson zwrócił uwagę, że brakuje zdjęć ze strony meksykańskiej. Przedstawił swój pomysł redakcji New York Times, która wysłała go na 11 dni do Juarez oraz Reynosy na przełomie kwietnia i maja 2021 roku. To właśnie tam fotograf postanowił zrealizować swój materiał, dla którego inspiracjami były prace Broomberga oraz Chanarina opowiadające o różnych gettach (w tym szpitalu psychiatryczny na Kubie). Obaj fotografowie oddawali moment wyzwolenia migawki swoim bohaterom.

Towarzyszami Fergusona byli meksykański dziennikarze, którzy rozmawiali z bohaterami materiału. Wiele ich historii było wstrząsających. Podczas samych sesji zdjęciowych, fotograf dbał o komfort portretowanych osób. Czarno-białe zdjęcia były od początku świadomym wyborem fotografa. Gra czarnobielą miała za zadanie wyeliminowanie elementu rozpraszającego, jakim była mieszanina kolorów dookoła. Najważniejsze dla Fergusona był prawdziwe emocje przed aparatem.

Winners announcement video: Sony World Photography Awards 2022

Kategorie profesjonalne wygrali:

Fotografowie roku w pozostałych konkursach:

  • Konkurs otwarty – Scott Wilson (Wielka Brytania)
  • Konkurs studencki – Ezra Bohm (Holandia)
  • Konkurs młodzieżowy – Tri Nguyen (Wietnam)

Nagrodę za wybitny wkład w fotografię otrzymał w tym roku kanadyjski fotograf Edward Burtynsky.

Więcej informacji i zdjęć znajdziecie na stronie konkursu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)