Sony wypuszcza nowego gracza z serii Cyber-shot: RX10 III

Sony wypuszcza nowego gracza z serii Cyber-shot: RX10 III
Marcin Watemborski

30.03.2016 08:59, aktual.: 30.03.2016 10:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kwiecień dla Sony jest miesiącem premier. Oprócz obiektywów, zobaczymy nowy aparat serir Cyber-shot RX. Tym razem będzie to model RX10 III, który kierowany jest do wymagających fotografów i filmowców.

Jeśli myślicie o niedużym aparacie z niezwykle szerokim zakresem ogniskowych – zdecydowanie zainteresuje was RX10 III. Pierwszym, co rzuca się w oczy jest 25-krotny zoom – od szerokiego kąta (24 mm) do superteleobiektywu (600 mm) o jasności f/2.4-4.0.

Obraz

Oprócz jasnego obiektywu, w korpusie znajdziemy 20,1-megapikselową matrycę „stacked CMOS” typu 1,0” oraz procesor BIONZ X, co ma według producenta zagwarantować najwyższą jakość obrazu w całym zakresie ogniskowych – podczas robienia zdjęć oraz nagrywania filmów, nawet w rozdzielczości 4K.

Obraz

Dzięki połączeniu tych technologii powstały nowe możliwości, jak na przykład kręcenie filmów z prędkością do 1000 klatek na sekundę przy maksymalnym zbliżeniu. Sony podkreśla również znaczenie dokładnego systemu AF, który ustawia ostrość z prędkością 0,09 sekundy przy sprzyjających warunkach.

Obiektyw

Obraz

Szkło w RX10 III należy do serii Zeiss Vario-Sonnar T*. Ma ono szeroki zakres ogniskowych – 24-600 mm, przy zachowaniu dużej jasności f/2.4-4.0. W obiektywie znajdziemy 8 soczewek ze szkła ED, w tym jedną Super ED i dwie soczewki asferyczne ED. Służy to skompresowaniu aberracji chromatycznej oraz zwiększeniu kontrastu w całym kadrze. Dodatkowym elementem jest soczewka asferyczna (AA), które zapewnia dokładne odwzorowanie obrazu.

Obraz

Minimalna odległość ostrzenia przy 600 mm wynosi tylko 72 cm, a maksymalne powiększenie to 0.49x, co sprawia, że obiektyw może przydać się przy makrofotografii. Powłoka Zeiss T* osłabia odblaski i „duszki”.

Obraz

W środku znajdziemy również 9-listkową przysłonę, którą można maksymalnie domknąć do wartości f/11. Piękny bokeh zapewni to, że konstrukcja układa się niemal w idealne koło. Szkło wyposażone jest również w algorytm Optical SteadyShot.

Szybkość

Przetwornik obrazu „stacked CMOS” typu 1,0” w połączeniu z procesorem BIONZ X pozwolił uzyskać zakres czułości ISO od 64 do 12 800, przy niskim poziomie szumów, nawet przy dużych czułościach. Elementem przetwornika jest dedykowany układ pamięci DRAM, który buforuje dużą ilość danych i pozwala na ich odczyt oraz przetwarzanie bez opóźnień. Dzięki takiej konstrukcji pojawiła się nowa możliwość – nagrywania filmów z prędkością do 1000 klatek na sekundę i odtwarzania obrazu z zwolnionym tempie.

Obraz

Minimalny czas otwarcia migawki elektronicznej wynosi 1/32 000 sekundy. Jej konstrukcja i działanie pozwala na cichą pracę, co sprawdzi się w trudnych warunkach, jak recitale, czy fotografowanie dzikiem przyrody.

Maksymalna szybość zdjęć seryjnych to 14 klatek na sekundę, a przy precyzyjnym śledzeniu ostrości – 5 klatek na sekundę.

Nagrywanie w rozdzielczości 4K

Aparat RX10 III pozwala na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 4K. Sprzęt wykorzystuje efektywny format kompresji XAVC S, oraz wszystkie piksele matrycy bez łączenia ich w grupy. Oznacza to, ze rejestruje on o 70% więcej informacji, niż potrzeba do wygenerowania wyjściowego obrazu. Te dane pozwalają zwiększyć szczegółowość obrazu poprawić wygląd krawędzi oraz osłabić efekt mory.

Obraz

RX10 III jest wyposażony w funkcje znane z profesjonalnych kamer wideo – profile obrazu, przestrzeń barw S-Gamut i krzywa gamma S-Log2, funkcja Gamma Display, udoskonalona „zebra”, wyjście czystego sygnału HDMI, kod czasowy, bity użytkownika, sterowanie zapisem, zapis filmów w 2 formatach oraz wstawianie znaczników.

Automatyka ostrości

Układ AF w RX10 III został wyposażony w algorytm przestrzennego wykrywania obiektów, dzięki czemu aparat może przewidzieć punkt ostrości poprzez wykrycie obiektu, zanim użytkownik wciśnie spust migawki.

Pozostałe innowacje i ulepszenia

Obraz

Zmianom uległa kwestia ergonomii sprzętu – na obiektywie znajdziemy trzy pierścienie służące do ustawianie ostrości, ogniskowej oraz przysłony. Kształt obudowy jest lepiej dostosowany do pracy z nowym szkłem. Nowością jest przycisk blokady ostrości na obiektywie. Można ją również przypisać do przycisku o programowalnej funkcji.

RX10 III pojawi się już w kwietniu. Pełne dane techniczne możecie sprawdzić na stronie producenta.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)