"Space Project" - astronomia, Proust i francuskie ciastka

Przez 10 lat dokumentował rozwój przemysłu kosmicznego. Odwiedził miejsca, które są niedostępne dla zwiedzających. "Space Project" jest spełnieniem marzeń niejednego chłopca. Vincent Fournier dzięki zdjęciom ze "Space Project" może poczuć się znów jak dziecko.

Reminiscencja to nieświadome wspomnienie, refleksja, powrót myślami do okresu sprzed lat, przywołanie chwil z dzieciństwa. Francuzi mówią na to zjawisko "a madeleine de Proust", bo Proust właśnie odnosił się do niego w swojej powieści "W poszukiwaniu straconego czasu", kiedy to na smak małego, francuskiego ciastka zwanego magdalenką wróciły mu wspomnienia z dzieciństwa.
Reminiscencja to nieświadome wspomnienie, refleksja, powrót myślami do okresu sprzed lat, przywołanie chwil z dzieciństwa. Francuzi mówią na to zjawisko "a madeleine de Proust", bo Proust właśnie odnosił się do niego w swojej powieści "W poszukiwaniu straconego czasu", kiedy to na smak małego, francuskiego ciastka zwanego magdalenką wróciły mu wspomnienia z dzieciństwa.
Źródło zdjęć: © Ergol #7, clean room, Arianespace, Centrum Kosmiczne Guiana, Kourou © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Monika Homan

26.10.2018 | aktual.: 26.07.2022 16:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Francuski fotograf, Vincent Fournier swoim osobistym "a madeleine de Proust" nazywa swój dziesięcioletni projekt "Space Project". Sprawia, że znów czuje się zafascynowanym astronomią i nauką ośmiolatkiem.
Francuski fotograf, Vincent Fournier swoim osobistym "a madeleine de Proust" nazywa swój dziesięcioletni projekt "Space Project". Sprawia, że znów czuje się zafascynowanym astronomią i nauką ośmiolatkiem.© Ergol #2, S1B clean room, Arianespace, Centrum Kosmiczne Guiana, Kourou © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Zamknięte w 184-stronicowej książce "Space Utopia" zdjęcia to niezwykła kolekcja zebrana w centrach kosmicznych rozsianych po całym świecie. Fotografie opowiadają historię eksploracji kosmosu od misji Apollo i Sputnika po dzisiejsze misje na Marsie. Wszystko w lekko humorystycznej, futurystycznej estetyce.
Zamknięte w 184-stronicowej książce "Space Utopia" zdjęcia to niezwykła kolekcja zebrana w centrach kosmicznych rozsianych po całym świecie. Fotografie opowiadają historię eksploracji kosmosu od misji Apollo i Sputnika po dzisiejsze misje na Marsie. Wszystko w lekko humorystycznej, futurystycznej estetyce.© MDRS, Mars Society, San Rafael Swell, U.S.A., 2008 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Początek projektu miał miejsce na Hawajach, kiedy Vincent fotografował największe na świecie obserwatorium astronomiczne Maunakea. Od tamtej pory fotograf odwiedził centra astronomiczne, muzea i obserwatoria w Chile, Izraelu, Gujanie Francuskiej, Kazachstanie, Japonii, Indiach, Rosji i Stanach Zjednoczonych.
Początek projektu miał miejsce na Hawajach, kiedy Vincent fotografował największe na świecie obserwatorium astronomiczne Maunakea. Od tamtej pory fotograf odwiedził centra astronomiczne, muzea i obserwatoria w Chile, Izraelu, Gujanie Francuskiej, Kazachstanie, Japonii, Indiach, Rosji i Stanach Zjednoczonych.© Komora bezechowa, ESTEC, Noordwijk, Holandia, 2008 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Dostęp do ściśle chronionych obiektów nie jest łatwy. Czasem potrzeba lat, żeby wynegocjować możliwość przekroczenia ich progu. Vincent nigdy się nie poddaje i nawet jeśli może się wydawać, że nigdy nie uda mu się zrobić zdjęć w jakimś miejscu, nie tracie nadziei. Zdarzało się, że fotograf był wpuszczany do obiektu na dosłownie dziesięć minut. Nie wiedząc czego się spodziewać w środku, musiał wykorzystać niepowtarzalną okazję. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest jego doświadczenie. Perfekcyjnie nauczył się wykorzystywać zastane światło, bo na inne nie może liczyć.
Dostęp do ściśle chronionych obiektów nie jest łatwy. Czasem potrzeba lat, żeby wynegocjować możliwość przekroczenia ich progu. Vincent nigdy się nie poddaje i nawet jeśli może się wydawać, że nigdy nie uda mu się zrobić zdjęć w jakimś miejscu, nie tracie nadziei. Zdarzało się, że fotograf był wpuszczany do obiektu na dosłownie dziesięć minut. Nie wiedząc czego się spodziewać w środku, musiał wykorzystać niepowtarzalną okazję. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest jego doświadczenie. Perfekcyjnie nauczył się wykorzystywać zastane światło, bo na inne nie może liczyć.© BuzzAldrin © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Moja estetyczna, filozoficzna i rekreacyjna fascynacja kosmosem niewątpliwie bierze się z obrazów i książek, które czytałem w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, seriali telewizyjnych, powieści science fiction, filmów dokumentalnych i reportaży, które zostały połączone i nałożyły się w mojej pamięci - mówi Vincent.
Moja estetyczna, filozoficzna i rekreacyjna fascynacja kosmosem niewątpliwie bierze się z obrazów i książek, które czytałem w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, seriali telewizyjnych, powieści science fiction, filmów dokumentalnych i reportaży, które zostały połączone i nałożyły się w mojej pamięci - mówi Vincent.© Hełm kosmiczny, Extravehicular Visor Assembly, John F. Kennedy Space Center, Floryda, U.S.A., 2011 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Od kiedy Vincent zaczął swój projekt, w 2007 roku, nieustannie obserwuje rozwój przemysłu kosmicznego. Zachęca do refleksji nad ewolucją naszego świata i sposobu w jaki postrzegamy czas.
Od kiedy Vincent zaczął swój projekt, w 2007 roku, nieustannie obserwuje rozwój przemysłu kosmicznego. Zachęca do refleksji nad ewolucją naszego świata i sposobu w jaki postrzegamy czas.© Sokół Rękawice kosmiczne, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Gwiezdne Miasteczko, 2007 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)

Więcej zdjęć Vincenta możecie zobaczyć na jego stronie internetowej.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Obraz
© Generał Boris V., Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Gwiezdne Miasteczko, 2007 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Obraz
© Obserwatorium Kjella Henriksena #1, Adventdalen, Spitsbergen, Norwegia, 2010 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Obraz
© MDRS, Mars Society, San Rafael Swell, U.S.A., 2008 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Obraz
© MDRS, Mars Society, San Rafael Swell, U.S.A., 2008 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Obraz
© NASA#07 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Obraz
© Fotel Ts18 #2, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Gwiezdne Miasteczko, 2007 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Obraz
© Svalsat #2, Adventdalen, Spitsbergen, Norwegia, 2010© Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Obraz
© NG34 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Obraz
© Budynek Montowania Pojazdów, Centrum Kontroli Lotów w Centrum Kosmicznym J.F.K. [NASA] © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Obraz
© Prom kosmiczny na platformie startowej, Centrum Kosmiczne J.F.K. Floryda, U.S.A. 2011 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Obraz
© Spaceport America #2, Nowy Meksyk, USA, 2015 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Obraz
© Kombinezon Sokół KV2, fotel KAZBEK z rakiety Soyuz, Magazyn, Londyn, 2009 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Obraz
© Kombinezon Apollo A7L, Centrum Kosmiczne Johnson, Houston [NASA], USA, 2017 © Vincent Fournier 2011 / [vincentfournier.co.uk](http://www.vincentfournier.co.uk)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)