SpaceX pokazuje Ziemię w wyjątkowy sposób. Błękitka planeta wygląda nadwyraz pięknie

Najnowsze nagranie dostarczone przez rakietę Falcon 9 pokazuje naszą planetę zawieszoną w kosmosie. Błękit Ziemi otacza bezkresna czerń. Widok zapewne skłoni do refleksji wiele osób. Można poczuć, jak mali jesteśmy i jak niewiele znaczymy dla wszechświata.

Ziemia widziana z kosmosu.
Ziemia widziana z kosmosu.
Źródło zdjęć: © Twitter | SpaceX
Marcin Watemborski

W 1972 r. świat obiegło zdjęcie z misji Apollo 17. Wówczas zobaczyliśmy "błękitną kulę", czyli wspaniałą fotografię całej Ziemi widzianej z kosmosu. Ten kadr był tak ważny, że stał się symbolem miałkości ludzkich problemów, a zawieszona w bezkresie planeta pokazywała, że na tle całości, człowiek jest naprawdę malutki.

Po 51 latach od stworzenia legendarnego kadru w kosmos została wystrzelona rakieta Falcon 9 należąca do firmy SpaceX. Jej misją było wyniesienie satelitów telekomunikacyjnych Northrop Grumann SES-18 oraz SES-19. Korzystając z okazji, udało się ująć Ziemię w sposób bardzo zbliżony do fotografii sprzed pół wieku

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nagranie jest abstrakcyjne. Podobnie jak kadr z 1972 r. ukazuje naszą planetę na tle bezkresnej czerni kosmosu. Na dodatek możemy zobaczyć, jak Ziemia się obraza wokół własnej osi. Wiele osób widzi w tym filozoficzne piękno, spychające problemy jednostki na dalszy plan i koncentruje się na dobru ogółu.

Z kosmosu nie widać pojedynczych osób, a całą planetę, która stale się zmienia. To właśnie dzięki takim kadrom możemy zobaczyć, jak Ziemia przechodzi transformację, której my jesteśmy powodem. Porównywanie zdjęć i filmów satelitarnych na przestrzeni lat pozwala określić degradację środowiska, lokalne oraz całościowe zmiany ekosystemu i postęp urbanizacji. Krótko mówiąc – zdjęcia z kosmosu dosadnie pokazują, jak niszczymy Ziemię, jedyną planetę, na której możemy mieszkać.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)