Spektakularne zdjęcia po wybuchu wulkanu w Islandii. "Na niebie od razu widoczna była czerwona poświata"

Spektakularne zdjęcia po wybuchu wulkanu w Islandii. "Na niebie od razu widoczna była czerwona poświata"

Widok na Fagradalsfjall i okolice od południa
Widok na Fagradalsfjall i okolice od południa
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Adam Bednarek
20.03.2021 12:55, aktualizacja: 26.07.2022 14:30

W piątkowy wieczór doszło do wybuchu wulkanu wulkanu Fagradalsfjall w Islandii. Ostatni raz erupcja miała miejsce około 800 lat temu. Zdjęcia robią wrażenie, a jednocześnie przerażają.

Do erupcji doszło w piątek o godzinie 21:40 czasu lokalnego. Wulkan Fagradalsfjall położony jest ok. 50 km od Reykjaviku, stolicy Islandii.

Wybuch nie był zaskoczeniem. Poprzedzały go liczne trzęsienia ziemi. Te powyżej 5 w skali Richtera zdarzały się już od trzech tygodni. Dochodziło do nich nawet kilka razy w ciągu nocy.

Sam fakt jest jednak wydarzeniem, bo od ostatniej erupcji doszło minęło przeszło 800 lat.

W rozmowie z Wirtualną Polską Łukasz Chmielewski - Polak mieszkający w Keflaviku - zdradził, że na niebie od razu widoczna była czerwona poświata. Widzimy to na jednym ze zdjęć opublikowanym przez islandzki portal mbl.is.

Zdjęcia z erupcji prezentują się naprawdę spektakularnie:

Pojawiły się też pierwsze fotografie pokazujące, jak wulkan wygląda obecnie, za dnia:

Zwykli mieszkańcy nie mogli oglądać wydarzenia nawet z bezpiecznej odległości. Drogi dojazdowe od razu zostały zablokowane przez policję, więc znalezienie się w okolicach było niemożliwe.

Polak w rozmowie z WP przekazał również, że "czytał artykuły z lokalnej prasy, z których wynikało, że już kilka dni temu przygotowany został sprzęt ciężki na wypadek, gdyby trzeba było kierować strumień lawy w odpowiednią stronę".

Erupcja wulkanu nie sparaliżowała życia w Islandii. Lotnisko w Keflaviku pracowało normalnie. Służby nie odnotowały też dużej ilości gazów toksycznych w okolicy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)