Spotkania przy kawie z Filipem Springerem
Wraz z firmą Olympus serdecznie zapraszamy na październikowe i listopadowe spotkania autorskie z Filipem Springerem. Będzie szansa na swobodną rozmowę o fotografii, podróżach i sprzęcie w miłej atmosferze, przy filiżance kawy.
30.09.2016 | aktual.: 26.07.2022 18:50
Reporter i fotograf, Filip Springer ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” znalazła się m. in. w finale Nagrody Literackiej Nike oraz była nominowana do kilku innych nagród. W 2012 roku ukazała się jego druga książka „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u". Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.
Miasto Archipelag to najnowszy projekt Filipa Springera. Reporterska podróż, w którą nas zabiera, wiedzie przez dawne miasta wojewódzkie. Pokazuje zmiany, nastroje, ludzkie życia, które nadal toczą się swoim rytmem. Filip Springer ma okazje poznać wspomnienia związane z tamtymi miejscami, począwszy od dynamicznego rozkwitu gospodarczego, aż po czasy skrajnego wyludnienia. Jest to testament czasów, nieznanych przez młode pokolenia dzisiejszej Polski.
Co jest do roboty w Koninie, Radomiu czy Lesznie? Wiele spośród tych miejsc popada w zapomnienie, aczkolwiek nadal tętnią życiem kulturalnym. Spotkania, wystawy, różnego rodzaju eventy, giną jednak pośród stereotypów panujących w polskim społeczeństwie, jak zła sława Wałbrzycha czy Sosnowca.
Całość swej podróży i doświadczeń Filip Springer zawarł w książce "Miasto Archipelag", które opatrzone zostały dokładną dokumentacją fotograficzną. To pierwszy taki dokumentalny eksperyment w Polsce, który wykorzystuje Internet, media społecznościowe, a także ścisłą współpracę z opiniotwórczym tygodnikiem i rozgłośnią radiową. Jego kulminację stanowi publikacja reporterskiej książki, której powstawanie wszyscy mogą śledzić niemalże w czasie rzeczywistym, od samego początku.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp na spotkania jest bezpłatny i nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.