Spotkanie z autorami książki "STIGMA" – Adamem Lachem i Katarzyną Dybowską w środę

Spotkanie z autorami książki "STIGMA" – Adamem Lachem i Katarzyną Dybowską w środę

Spotkanie z autorami książki "STIGMA" – Adamem Lachem i Katarzyną Dybowską w środę
Redakcja Fotoblogia.pl
16.06.2014 11:41, aktualizacja: 26.07.2022 19:55

Zapraszamy na spotkanie z autorami książki "STIGMA", Adamem Lachem i Katarzyną Dybowską, które odbędzie się 18 czerwca o godz. 19:00 w barze Studio przy ul. Plac Defilad 1 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Filip Springer.

Książka „STIGMA“ opowiada o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu. Nie jest to jednak kolejny rozdział barwnej legendy o Cyganach; nie ma taborów, ognisk, tańców i śpiewów, są za to ludzie z niezwykłymi historiami. Ta grupa nomadów, uzależniona od nieustannego poszukiwania lepszego świata, nieświadomie poddaje się wpływom kultury masowej, zmagając się z tymi samymi troskami co każdy współczesny człowiek.

Obraz

„STIGMA“ to efekt dwóch lat pracy i ponad pięćdziesięciu spotkań fotografa Adama Lacha oraz autorów wywiadów Katarzyny Dybowskiej i Dariusza Koźlenki z rodziną rumuńskich Romów mieszkających na koczowisku we Wrocławiu. Materiał ten został już zauważony i doceniony m.in. w prestiżowym konkursie Picture of The Year International w 2014 roku.

Obraz

Adam Lach:

Łatwo jest walczyć o prawa osób, które głośno krzyczą. Znacznie trudniej zauważyć tych, którzy nie manifestują. Ograniczając miejsce fotografowania do Psiego Pola (części dzielnicy Wrocławia zajętej przez slumsy romskie), pozbawiam widzów możliwości obserwowania Romów podczas tego, co powszechnie uważa się za ich codzienność, czyli żebractwa i kradzieży. W otoczeniu rodziny, oddzieleni od reszty społeczeństwa, okazują się zupełnie innymi ludźmi, niepasującymi do typowego wyobrażenia. Zmagają się nie tylko z ciężką codziennością, lecz także z władzami miasta i sąsiadami. Wśród mieszkańców Wrocławia mają opinię żebraków, złodziei i oszustów, co jest powodem częstych aktów agresji. Wszelkie działania władz miejskich, mające na celu rozwiązanie problemu Romów, prowadzą do próby eksmisji i ich zastraszenia. „STIGMA“ to przede wszystkim opowieść o rodzinie, relacjach i emocjach ludzi, którzy mimo wszystko wydają się szczęśliwi i spokojni. To także próba analizy kondycji współczesnej rodziny, na pograniczu tradycji i nowoczesności.

ADAM LACH

Urodzony w 1983 r. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Fotografii WSF AFA we Wrocławiu. Współzałożyciel agencji Napo Images i wiceprezes Fundacji Napo. Od 2006 r. do 2013 r. związany z tygodnikiem "Newsweek Polska". Publikuje swoje zdjęcia w wielu magazynach w Europie i USA, takich jak "The New York Times", "Le Monde", "L'espresso", "Die Zeit", "International Herald Tribune", "Solid Ground", "Newsweek", "Le'Magazine", "Svenska Dagebladet" oraz "Polityka" i „Tygodnik Powszechny“. Laureat kilkunastu nagród konkursów fotografii prasowej. Jego prace były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach na świecie, m.in. w Paryżu w HSBC GALLERY, na Biennale Sztuki w Pradze czy na wystawie dokumentu w Chinach. W 2014 r. został laureatem stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Młoda Polska“. Więcej: http://www.napoimages.com/lach,photographer/

KATARZYNA DYBOWSKA

Urodzona w 1991 r. absolwentka kierunku fotografia prasowa w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Studentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTiT w Łodzi. Była koordynatorką projektu "The way we are" oraz autorką jednego z indywidualnych projektów. Całość została zaprezentowana podczas Fotofestiwalu w Łodzi w 2013 r. W tym samym roku powstał jej pierwszy indywidualny projekt w formie książki "Near/Obok". Dotyczy on tożsamości i otwartości osób nieheteroseksualnych oraz problemów, na jakie natrafiają one w codziennym życiu. Producentka krótkometrażowego filmu dokumentalnego "A man who cleans up after death". Bywa reżyserką teledysków czy wydarzeń artystycznych m.in. podczas międzynarodowej konwencji firmy Mona Vie na warszawskim Torwarze. Jej życie zawodowe skupione jest wokół produkcji i postprodukcji dźwięku.

Książka została wydana w ramach stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Młoda Polska“.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę w specjalnej cenie 120 zł (wersja polska i angielska).

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)