Sprawdź, czy umiesz rozpoznać kolory. Ten test nie jest łatwy

Sprawdź, czy umiesz rozpoznać kolory. Ten test nie jest łatwy
Marcin Watemborski

06.06.2019 10:23, aktual.: 26.07.2022 15:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Postrzeganie kolorów przez każdego z nas może się różnić, nawet jeśli nie mamy żadnych wad wzroku. My fotografowie powinniśmy przykładać dużą wagę do rozumienia barw – w końcu bez tego nie ma fotografii. Sprawdź, czy przejdziesz przez wszystkie 10 zadań tego testu.

Firma Lenstore z Wielkiej Brytanii stworzyła test na postrzeganie kolorów. Składa się zaledwie z 10 zadań, które polegają na wybraniu lub dopasowaniu odpowiedniej barwy do całości. Podobno z tysięcy osób, które go rozwiązywały, tylko 1 proc. jest w stanie zrobić wszystkie zadania prawidłowo. Przeciętny wynik to 6/10. Dasz radę zrobić to lepiej?

Według wyników, kobiety lepiej radziły sobie z zadaniami – średnia wyniosła 57,7 proc. poprawnych odpowiedzi. Mężczyźni są w tym gorsi o 3,9 proc. Pojawiła się również zależność prawidłowych rozwiązań w kwestii wieku. Osoby do 30 roku życia miały średnią 60 proc., natomiast badani powyżej 76 lat oscylowali w granicach 30-40 proc.

Interesujący jest wynik, w którym brano pod uwagę osoby mówiące wieloma językami. Ci, którzy mówią 1 dodatkowym językiem mieli średnią 53,8 proc., 2 dodatkowe języki podniosły wynik do 57,4 proc., natomiast 3 aż do 60 proc. Według Lenstore postrzeganie barw zależy od kilku czynników, w tym od: zakresu słownictwa, kraju pochodzenia oraz ilości języków, którymi władamy. Jako przykład w nazewnictwie kolorów, firma podaje ”pomarańczowy”. W Wielkiej Brytanii ten kolor nie był znany do momentu, w którym pojawiły się tam pomarańcze, czyli do XIX wieku.

Więcej o teście i jego wynikach możecie przeczytać na stronie internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)