Sprawdź, czy umiesz rozpoznać kolory. Ten test nie jest łatwy

Sprawdź, czy umiesz rozpoznać kolory. Ten test nie jest łatwy

Sprawdź, czy umiesz rozpoznać kolory. Ten test nie jest łatwy
Marcin Watemborski
06.06.2019 10:23, aktualizacja: 26.07.2022 15:47

Postrzeganie kolorów przez każdego z nas może się różnić, nawet jeśli nie mamy żadnych wad wzroku. My fotografowie powinniśmy przykładać dużą wagę do rozumienia barw – w końcu bez tego nie ma fotografii. Sprawdź, czy przejdziesz przez wszystkie 10 zadań tego testu.

Firma Lenstore z Wielkiej Brytanii stworzyła test na postrzeganie kolorów. Składa się zaledwie z 10 zadań, które polegają na wybraniu lub dopasowaniu odpowiedniej barwy do całości. Podobno z tysięcy osób, które go rozwiązywały, tylko 1 proc. jest w stanie zrobić wszystkie zadania prawidłowo. Przeciętny wynik to 6/10. Dasz radę zrobić to lepiej?

Według wyników, kobiety lepiej radziły sobie z zadaniami – średnia wyniosła 57,7 proc. poprawnych odpowiedzi. Mężczyźni są w tym gorsi o 3,9 proc. Pojawiła się również zależność prawidłowych rozwiązań w kwestii wieku. Osoby do 30 roku życia miały średnią 60 proc., natomiast badani powyżej 76 lat oscylowali w granicach 30-40 proc.

Interesujący jest wynik, w którym brano pod uwagę osoby mówiące wieloma językami. Ci, którzy mówią 1 dodatkowym językiem mieli średnią 53,8 proc., 2 dodatkowe języki podniosły wynik do 57,4 proc., natomiast 3 aż do 60 proc. Według Lenstore postrzeganie barw zależy od kilku czynników, w tym od: zakresu słownictwa, kraju pochodzenia oraz ilości języków, którymi władamy. Jako przykład w nazewnictwie kolorów, firma podaje ”pomarańczowy”. W Wielkiej Brytanii ten kolor nie był znany do momentu, w którym pojawiły się tam pomarańcze, czyli do XIX wieku.

Więcej o teście i jego wynikach możecie przeczytać na stronie internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)