Sprawdź, czy znasz historię fotografii. Ta gra srogo cię oceni

Sprawdź, czy znasz historię fotografii. Ta gra srogo cię oceni

Spróbuj swoich sił i oszacuj, kiedy powstały te zdjęcia.
Spróbuj swoich sił i oszacuj, kiedy powstały te zdjęcia.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski
10.02.2023 11:09

Każdy miłośnik fotografii powinien liznąć trochę historii sztuki. Dokumentalistyki również, oczywiście. Przed wami gra, która pozwoli sprawdzić waszą wiedzę na temat różnych okresów w historii fotografii. Z jaką dokładnością rozpoznacie rocznik powstania zdjęcia?

Przeglądając odmęty internetu, trafiliśmy na bardzo interesujący post na Wykopie. Jeden z użytkowników wkleił link do technicznie prostej gry, która opiera się na znajomości historii fotografii. Wszystko bazuje oczywiście na obrazie.

Głównu ekran przeglądarkowej gry Chronophoto.
Głównu ekran przeglądarkowej gry Chronophoto.© Licencjodawca

Chronophoto to gra, która wybiera losowe obrazki, pod którymi znajduje się suwak. Naszym zadaniem jest określenie daty powstania zdjęcia. Za każdą odpowiedź dostajemy punkty, które uzależnione są od tego, jak celnie określiliśmy rok. Niektóre fotografie mogą naprawdę zaskoczyć i, mimo że wyglądają na stare, okazują się nowe lub odwrotnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Każda rozgrywka składa się z zaprezentowania graczowi 5 fotografii i za każdą z nich otrzymujemy punkt. Możemy również włączyć tryb "Party", który umożliwia nam zabawę ze znajomymi. Każde ze zdjęć możemy powiększyć podczas oglądania i dokładnie mu się przyjrzeć, szukając wskazówek do dokładniejszego określenia roku powstania.

Rozgrywa wygląda bardzo prosto, ale sama gra wymaga znacznego wyczucia i znajomości historii fotografii.
Rozgrywa wygląda bardzo prosto, ale sama gra wymaga znacznego wyczucia i znajomości historii fotografii.© Licencjodawca

Przyznajemy z czystym sumieniem, że gra jest naprawdę uzależniająca. Dzięki niej można poznać mnóstwo doskonałych fotografii. Niestety ma też swoje minusy. Po zakończonej rozgrywce nie znajdziemy niestety podpisów pod zdjęciami, które wyjaśniałyby, co się na nich znajduje, a szkoda. Można by było w ten sposób podszkolić się z historii sztuki obrazowania świata, ale do tego najlepiej posłużyć się albumami i książkami.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)