Sprzęt fotograficzny z 1937 roku. Został odnaleziony na lodowcu

Sprzęt fotograficzny z 1937 roku. Został odnaleziony na lodowcu

Znalezisko na lodowcu
Znalezisko na lodowcu
Źródło zdjęć: © Teton Gravity Research, Twitter
Oskar Ziomek
01.11.2022 16:10, aktualizacja: 15.11.2022 11:14

Gratka dla fanów starych aparatów fotograficznych. Na terytorium kanadyjskiego Jukonu, na lodowcu znaleziono sprzęt, który zostawiono tam 85 lat temu. Z lodu wydobyto znaczną część modelu Fairchild F-8.

O szczegółach sprawy można przeczytać w długim wpisie Teton Gravity Research, a także w pigułce w serwisie PetaPixel. Jak się okazuje, odnaleziony sprzęt to urządzenia fotografa Bradforda Washburna i alpinisty Roberta Batesa, którzy niegdyś musieli pozostawić go na miejscu, by skupić się na ratowaniu swojego życia. Z lodu wydobyto aparat lotniczy Fairchild F-8 z obiektywem Schneider Xenar 240 mm o przysłonie f/8.

Fairchild F-8 to sprzęt o masie ponad 7 kilogramów, który powstał na początku lat 30. i był używany zarówno na potrzeby militarne, jak i cywilne. Washburn to jeden z najbardziej znanych fotografów, który wykorzystywał ten model. Fotografował nim lodowce na Alasce w latach 1934-36.

Sprzęt był także wykorzystywany podczas II wojny światowej, na potrzeby czego zwiększono produkcję. Jak podaje PetaPixel, wówczas Fairchild F-8 wyposażano w obiektywy Wollensak 375 mm z przesłoną f/5.6.

Odkrycie sprzętu na lodowcu zostało uwiecznione przez ekipę Teton Gravity Research. Istnieją plany, by w przyszłości zaprezentować cały proces w formie filmu. Na tę chwilę szczegóły nie są jednak znane.

Oskar Ziomek, dziennikarz Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)