SQUID, czyli ”dron balistyczny” wystrzeliwany z wyrzutni

SQUID, czyli ”dron balistyczny” wystrzeliwany z wyrzutni

SQUID, czyli ”dron balistyczny” wystrzeliwany z wyrzutni
Marcin Watemborski
22.11.2019 08:33, aktualizacja: 26.07.2022 15:31

Jesteśmy przyzwyczajeni, że drony startują z płaskiej powierzchni, a niektóre możemy wypuszczać z ręki. Naukowcy z firmy Caltech oraz badacze NASA stworzyli drona SQUID, który ma swoją własną wyrzutnię.

SQUID - Streamlined Quick Unfolding Investigation Drone (Usprawniony szybko-rozkładający się dron zwiadowczy) - to dron, który rozkłada się po wystrzeleniu go z dedykowanej wyrzutni. Na prezentacji urządzenia, wyrzutnia była zamontowana na jadącej z prędkością 80 km/h ciężarówce. Gdy drono-pocisk osiągnął odpowiedni pułap, automatycznie przełączył się w tryb lotu.

Prototyp SQUID został zaprezentowany podczas konferencji IROS w Macau. Wtedy był on wystrzeliwany z urządzenia do miotania piłek baseballowych. Najważniejsze w projekcie było stworzenie konstrukcji, która rozłoży się i utrzyma wysokość lotu ze wszystkimi działającymi śmigłami. Co ciekawe – wystrzelenie i przejście w stan lotu trwa zaledwie 1 sekundę.

Design of a Ballistically-Launched Foldable Multirotor

Według naukowców, ten sposób osadzana drona w powietrzu jest bezpieczniejszy dla otoczenia, niż start małego śmigłowca z płaskiej powierzchni na ziemi. NASA widzi zastosowanie drona SQUID w wojskowości – urządzenie mogłoby być na wyposażeniu pojazdów zwiadowczych oraz wykorzystywane do szybkiego rozeznania terenu i oceny sytuacji.

SQUID od początku projektu nie miał być przeznaczony na rynek konsumencki, chociaż teraz, gdy projekt został przedstawiony publicznie, możemy się spodziewać, że któraś firma weźmie temat na warsztat.

Obraz

Więcej informacji o SQUID znajdziecie w oficjalnej broszurze.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)