Średnioformatowy Kodak Ektachrome pojawi się już w lipcu

Średnioformatowy Kodak Ektachrome pojawi się już w lipcu
Marcin Watemborski

07.06.2019 09:02, aktual.: 26.07.2022 15:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kodak Ektachrome to film pozytywowy, który zyskał wielu miłośników. Niestety firma zakończyła jego produkcję w 2012 roku. Dopiero w zeszłym roku pojawiła się ponownie jego wersja dla małego obrazka, a już za miesiąc fotografowie będą mogli sprawdzić film we własnych aparatach.

Firma Kodak z Roachester doskonale wie, że fotografowie nie mogą się doczekać średnioformatowej wersji filmu Kodak Ektachrome E100. Na swoim Instagramie poinformowała, że pracują nad tym filmem, a testy pozytywu już trwają. Jeśli wszystko pójdzie jak trzeba, Ektachrome w wersji 120 pojawi się na rynku już w lipcu 2019.

Małoobrazkowy Ektachrome przypadł do gustu fotografom ze względu na swoje nasycone kolory oraz ekstremalnie małe ziarno. W przypadku aparatów średnioformatowych, ziarno może być niezauważalne, a ostrość jeszcze większa. Już w przypadku formatu 35 mm, ten pozytyw pozwala na tworzenie dużych odbitek bez zauważalnej utraty jakości, większe formaty rozszerzą możliwości Ektachrome.

Niestety póki co nie wiadomo o stworzeniu wersji wielkoformatowej tego filmu pozytywowego. Wiem, że z tego na pewno ucieszyliby się posiadacze Graflexów, Mentorów i innych aparatów z kasetami 4x5 cala. Plenerowe portrety zyskałyby dodatkowego wyrazu dzięki wysokiemu nasyceniu Ektachrome.

Mimo tego, że raczej gustuję w chłodniejszych filmach Fujifilm (Pro 400H), to chętnie zobaczę, jak sprawuje się pozytywowy twór Kodaka w nowym wydaniu. Mimo wszystko czuję, że firma postawiła na charakterystyczne nasycenie czerwieni, żółci i oranży, niźli na zielenie i niebieskości.

Tak czy siak – moja Mamiya RB67 pójdzie w ruch, gdy tylko Ektachrome pojawi się na naszym rynku. Pod warunkiem, że nie będzie kosztował kroci. Dla przypomnienia – rolka współczesnego Kodaka Ektachrome E100 do małego obrazka kosztuje około 65 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)