Niezwykły gimbal, który gwarantuje płynne nagrywanie z lecącego odrzutowca

Niezwykły gimbal, który gwarantuje płynne nagrywanie z lecącego odrzutowca
Marcin Falana

20.04.2016 03:17, aktual.: 26.07.2022 19:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

GSS 520 nie jest standardowym żyroskopem działającym w pięciu osiach. Został zaprojektowany przez Gyro-Stabilized Systems do pracy z bardzo dużymi prędkościami. GSS 520 pozwala na płynne ujęcia nawet, gdy jest zamocowany do myśliwca bojowego. Zobaczcie jak sprawuje się w praktyce.

Stabilizator GSS 520 został zaprojektowany specjalnie dla szwedzkiej firmy Blue Sky zajmującej się filmowaniem z powietrza, żeby wykonać poniższe wideo. Dotychczas nie było takiego rozwiązania, które umożliwiałby nakręcenie stabilnego materiału wideo z takimi prędkościami. Większość tego typu stabilizatorów pozwala na filmowanie z helikopterów z maksymalną prędkością 230 km/h. Podczas gdy GSS 520 stabilizuje obraz z samolotu lecącego nawet ponad 550 km/h.

GSS 520 zamontowano do gniazda bojowego myśliwca Gripen z kamerą Red Dragon 4K z obiektywem Canon 30-300 mm.

Stabilizator obsługiwał Peter Degerfeldt z tylnego siedzenia samolotu Saab 105 przez modem. Co więcej operator przyznaje, że mógł spokojnie korztystać z najdłuższej ogniskowej 300 mm, a obraz nadal był stabilny „jak skała”.

Zamówienie na tak niecodzienną produkcję złożyła firma Saab Defence and Security, która chciała sfilmować i obfotografować swój wielozadaniowy odrzutowiec Gripen. Najlepszym rozwiązaniem było zrobienie tego przy prędkościach, w których samolot porusza się naturalnie więc filmowanie musiało odbywać się z podobnymi prędkościami.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)