Starlink widoczny na polskim niebie. Niesamowite nagranie od czytelnika

Starlink widoczny na polskim niebie. Niesamowite nagranie od czytelnika
Arkadiusz Stando

14.03.2021 15:17, aktual.: 26.07.2022 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O godzinie 11:01 polskiego czasu, kolejne satelity sieci Starlink poleciały na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9. Tymczasem dzisiejszej nocy na niebie można było także zaobserwować tzw. pociąg Starlinków.

Wynoszone na orbitę satelity przez kilka dni przemieszczają po orbicie. Można je zauważyć na nocnym niebie, co umownie nazywamy zjawiskiem pociągu Starlinków. Dzisiejszej nocy satelity SpaceX były wyjątkowo dobrze widoczne w niektórych częściach Polski. Poniższy film przesłał nam Zbyszek z kanału Nocne Niebo.

Kosmiczny pociąg nad Polską - Satelity Starlink Train - SpaceX Elon Musk - Starlink spotted

Na niebie widzimy satelity wysłane podczas 118 misji firmy SpaceX. Był to dwudziesty pierwszy pakiet Starlinków, który na orbitę trafił. Misja odbyła się w czwartek 11 marca. Już 3 dni później na orbitę wysłano kolejne 60 satelitów, a na 21 marca zapowiedziano następną misję Starlink #23.

Jeśli jesteście chętni na obserwację Starlinków, lepiej nie próbować robić tego bez odpowiednich narzędzi. Owszem, satelity są widoczne gołym okiem, ale nie wiecie przecież, kiedy ich oczekiwać nad naszym niebem. Tu na ratunek idzie specjalnie stworzona strona, na której możecie sprawdzić, kiedy dany ładunek Starlink będzie widoczny w waszej szerokości geograficznej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)