Start rakiety kosmicznej widziany z nietypowej perspektywy

Start rakiety kosmicznej widziany z nietypowej perspektywy

Start rakiety kosmicznej widziany z nietypowej perspektywy
Źródło zdjęć: © © ESA / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?time_continue=85&v=ouBfzCgXHgk)
Monika Homan
28.11.2018 09:56, aktualizacja: 26.07.2022 16:03

Start statku kosmicznego widziany z kosmosu wygląda zupełnie inaczej, niż kiedy jest oglądany z perspektywy Ziemi. Na filmie poklatkowym z Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej możemy zobaczyć, jak wygląda to z orbity. Bezzałogowy "Progress" jest tylko małą kropką.

Progress MS-10 to misja statku transportowego Progress, zaopatrującego Międzynarodową Stację Kosmiczną między innymi w żywność, paliwo i gazy. Start tego bezzałogowca odbył się 16 listopada 2018 roku.

Pojazdy Progress wystrzeliwane są 3-4 razy do roku. Każdy z nich zostaje zacumowany do stacji do czasu przybycia następnego, a później , tuż przed startem kolejnego, kapsuła wypełniana jest odpadkami i w kontrolowany sposób spalona w górnej atmosferze Ziemi. Ostatni ładunek ważył ponad 2 tys. kilogramów.

Progress launch timelapse seen from space

Wystrzeliwanie pojazdów w przestrzeń zawsze wiąże się z widowiskiem. Widzieliśmy wiele zdjęć i filmów, które pokazują je z poziomu Ziemi. Tym razem mamy okazję zobaczyć, jak wygląda taki start, widziany ze stacji kosmicznej.

Półtoraminutowy film poklatkowy zarejestrowany z pokładu ISS pokazuje 15 minut od wystrzelenia rakiety. Możemy na nim zaobserwować poszczególne fazy startu, oraz spalanie rdzenia rakiety w atmosferze ziemskiej. Być może z tej perspektywy nie jest to tak widowiskowe, jak z Ziemi, ale z pewnością równie ciekawe.

Więcej o startach rakiet:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)