Startuje Fotofestiwal 2011 - święto fotografii w Łodzi

Startuje Fotofestiwal 2011 - święto fotografii w Łodzi

Pocztówka Fotofestiwalu 2011
Pocztówka Fotofestiwalu 2011
Łukasz Łusiak
04.05.2011 10:13, aktualizacja: 01.08.2022 14:41

Po raz dziesiąty w Łodzi odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Fotografii - Fotofestiwal 2011. 12 dni poświęconych fotografii. Rozmowy, dyskusje, spotkania, wystawy i wiele innych atrakcji - wszystko to czeka na osoby, które odwiedzą Łódź 5-15 maja.

Po raz pierwszy od 5 lat festiwal odbędzie się poza kompleksem Łódź Art Center, który był głównym centrum festiwalowym. Z powodu rewitalizacji kompleksu (zakończy się w 2014 roku) festiwal przeniesiono w tym roku do dziewiętnastowiecznej willi łódzkiego fabrykanta Ludwika Grohmana i znajdującego się obok niej parku. Jak zapewniają organizatorzy, jest to odpowiednie miejsce do stworzenia otwartej przestrzeni dla rozmów o fotografii, spotkań i prezentacji wystaw.

OUT OF LIFE / OUT OF MIND / OUT OF SPACE - Fotofestiwal 2011

A tych podczas tegorocznego  Fotofestiwalu jest sporo. Będą dwie wystawy kuratorskie, wystawa w przestrzeni miejskiej, kilkanaście wystaw indywidualnych, przegląd szkół fotograficznych. Centralny punkt Fotofestiwalu 2011 to dwie wystawy w ramach Programu Głównego: OUT OF LIFE oraz OUT OF MIND. Do interpretacji tematów zaproszono Celinę Lunsford, Ninę Kassianou oraz Krzysztofa Candrowicza. Jaki cel przyświecał organizatorom podczas wyboru głównych wystaw?

Obydwie wystawy wyrosły z zainteresowania człowiekiem, jego relacji ze współczesnym światem, społeczeństwem i samym sobą. Opowiedzą o funkcji i sposobach tworzenia alternatywnych rzeczywistości. O granicach, jakie stawia człowiek między tym, co wykreowane, a tym, co rzeczywiste.

Kuratorka wystawy OUT OF MIND –  Celina Lunsford – ma nadzieję, że wystawa może sprawić, że zmienimy sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Podpowiada też, że kluczem do zrozumienia wystawy staną się terminy „obsesja”, „iluzja” i „fantazja”. Zaprezentowanych zostanie łącznie 13 projektów. Wśród nich znajdą się między innymi dwa filmy Erwina Olafa, nieprzedstawiane do tej pory prace fińskiego artysty Arno Rafaela Minkkinena i fotografie zdobywającego ostatnio niezwykłą popularność młodego holenderskiego twórcy Leviego van Veluw.

fot. Carolle Benitah - Out Of Mind
fot. Carolle Benitah - Out Of Mind

Z kolei wystawa OUT OF LIFE zawiera prace 12 artystów, z których większość polscy widzowie mogą zobaczyć po raz pierwszy. Wystawa tworzy studium socjologiczne, w którym artyści i kuratorzy poruszają tematy alienacji, samotności i ucieczki oraz przekraczania granic własnej rzeczywistości. Artyści spróbują odpowiedzieć między innymi na pytania:

Co oznacza „bycie poza życiem” – gdzie są granice, które wyznaczają „w” i „poza”? W jaki sposób umiejętnie lub nieumiejętnie, świadomie lub nie, staramy się poza nie wykroczyć? Albo może uciec, tworząc wirtualne światy?

Jednym z głównych punktów Fotofestiwalu jest Grand Prix - indywidualne wystawy artystów wybranych spośród wielu projektów zgłoszonych przez fotografów i kuratorów. W tym roku spośród niemal 600 propozycji jury kuratorskie wybierze wystawy, które będą zaprezentowane podczas Fotofestiwalu.

fot. Ellen Kooi - Out Of Life
fot. Ellen Kooi - Out Of Life

Warto również wspomnieć o ciekawej premierze fotograficznej, jaką będzie z pewnością wystawa Energia czasu. Archiwum Dalkii. Zostanie wystawiony nieprezentowany do tej pory zbiór fotografii powstałych w Łodzi w latach 1922–1940, dokumentujących dynamicznie rozwijające się miasto i przebudowę łódzkiej elektrowni.

fot. Energia Czasu. Archiwum Dalkii
fot. Energia Czasu. Archiwum Dalkii

To oczywiście tylko kilka najciekawszych wydarzeń w trakcie Fotofestiwalu 2011. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej festiwalu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)