"Stary Poznań" to projekt, który pokazuje dawnego ducha miasta

"Stary Poznań" to projekt, który pokazuje dawnego ducha miasta
Monika Homan

03.08.2018 12:28, aktual.: 03.08.2018 14:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Stary Poznań" pokazuje, jak zmienia się miasto wraz z upływem lat. Tomasz Hejna tworzy współczesne kadry, odpowiadające dawnym fotografiom i porównuje je, opowiadając przy tym historię Poznania.

Tomasz Hejna prowadzi projekt "Stary Poznań" od 5 lat. W tym czasie uzbierał pokaźna kolekcję zdjęć, które pokazują jak zmieniło się miasto na przestrzeni lat. Połączenie zainteresowania Poznaniem i jego historią oraz fotografii zaowocowało projektem, który z dnia na dzień pozyskuje coraz większe grono odbiorców.

Obraz
Obraz;
Bardzo lubię przeglądać stare fotografie Poznania i porównywać je ze stanem obecnym. Dlatego jeśli znam lokalizację, szukam dokładnego miejsca, z którego stare zdjęcie zostało wykonane i tam jadę. To nie zawsze jest proste, bo zdarza się, że przez miejsce wykonania starego zdjęcia obecnie przebiega na przykład droga szybkiego ruchu. Robiąc zdjęcie należy wziąć pod uwagę kilka punktów ze starej fotografii i starać się dopasować je względem siebie. To akurat bardzo proste, ale czasem kilkadziesiąt centymetrów robi różnicę.
Obraz
Obraz;

Jak twierdzi Tomasz "Stary Poznań" nie jest perfekcyjny, ale też nigdy taki nie miał być. Nie miało to być też przedsięwzięcie finansowe, lecz jakiś czas temu Tomasz dostrzegł w nim potencjał. Być może w przyszłości stworzy aplikację dla turystów z opisami oraz całkiem nową stronę internetową.

Obraz
Obraz;

Najtrudniejsze dla autora jest pozyskanie dawnych zdjęć Poznania. Wielu dysponentów nie chce się nimi dzielić. Najwięcej z nich Tomasz zdobył od miejskiego konserwatora zabytków, dużymi zbiorami dysponuje też Narodowe Archiwum Cyfrowe. Tomasz poddaje je drobnemu retuszowi - poprawa kontrastu, prostowanie kadru, usuwanie odcisków palców.

Obraz
Obraz;

Na przeszukiwaniu zasobów NAC Tomasz potrafi spędzić długie godziny. Jest to dla niego relaksujące zajęcie - robi to co lubi, a inni są zadowoleni, że dzieli się z nimi zdobytą wiedzą.

Więcej porównań możecie zobaczyć na profilu projektu na Facebooku.

Poza "Starym Poznaniem" Tomasz Hejna zajmuje się fotografią wnętrz i architektury.

Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)