Steve Burton przywraca człowieczeństwo byłym członkom gangów, usuwając ich tatuaże
Bez względu na to, jakie mamy zdanie na temat obraz ów na skórze, zjawisko tatuaży członków gangów w naszym kraju jest czymś niesamowicie odległym i nierzeczywistym.
Gangi działające na terenach amerykańskich miast, to zjawisko, które w Polsce może być jedynie kadrem z filmu czy serialu. Obowiązujące członków restrykcyjne reguły przynależności i lojalności wyrażane były przez lata pod postacią tatuaży, pokrywających większą część ich ciał. Sposób traktowania ludzi używających tej formy "upiększania" swego ciała bardzo często odbywa się stereotypowo.
skindeepproject_homeboys_looking beyond the tattoos
Fotograf Steve Burton, korzystając ze swoich umiejętności posługiwania się Photoshopem, postanowił pokazać ludzi skrywających się pod warstwami tuszu. Tak powstał projekt o nazwie "Skin Deep", w którym Steve zrobił sesje byłym członkom gangów, a następnie całkowicie usunął cyfrowo ich tatuaże.
Trzeba przyznać, że zdolność posługiwania się Photoshopem stoi u Burtona na niezwykle wysokim poziomie. Fotograf spędził na robieniu zdjęć dwa lata i 400 godzin przy Photoshopie. Na zdjęciach przed i po jednak nie koniec, całemu projektowi towarzyszą nagrane wywiady, a także zbiórka funduszy na Kickstarterze w celu wydania książki. Całe przedsięwzięcie było niesamowitą podróżą dla ludzi biorących udział w przedsięwzięciu.
Mogli zobaczyć siebie sprzed lat, w pewnym sensie cofnąć się do momentu, w którym wszystko się zaczęło. Ogrom emocji, jaki towarzyszył im przy oglądaniu zdjęć, jest niezwykle poruszający, zwłaszcza że ci ludzie nie są już związani z gangami. Tatuaże, to w sumie jedyne, co łączy ich z tamtym światem, który postanowili porzucić.
Ich historia zabiera nas w drogę przez maltretowanie, przemoc, uzależnienia od narkotyków, które towarzyszyły im przez większość życia. Dzięki projektowi Steve'a Burtona i wydaniu książki, w końcu mogą odzyskać ludzką twarz, zwłaszcza gdy większość społeczeństwa widzi tylko to, co powierzchowne.
Wielu spośród biorących udział w projekcie zdecydowało się na rzeczywiste usuwanie swoich tatuaży. Pomaga im w tym fundacja Homeboy Industries, prowadzona przez ojca Grega Boyle'a. Skupiają się na pomocy osobom, które pragną wydostać się spod wpływu i nacisku gangu, by móc wrócić do społeczeństwa. Przeprowadzają około 3000 darmowych operacji usuwania tatuaży każdego miesiąca.
Skindeep_homeboys_Kickstarter_Calvin - don't give up
Ludzie, którzy zdecydowali się zostawić życie przestępcze, dostali szansę zobaczyć się w innym świetle, niż przez ostatnie lata. Teraz mogą także pokazać innym, którzy uciekali się do traktowania ich stereotypowo, że pod tatuażami znajduje się po prostu człowiek.