Oto jak Steve Giralt zbudował od zera komputerowo sterowaną maszynę dla jednego ujęcia burgera

Oto jak Steve Giralt zbudował od zera komputerowo sterowaną maszynę dla jednego ujęcia burgera

Oto jak Steve Giralt zbudował od zera komputerowo sterowaną maszynę dla jednego ujęcia burgera
Źródło zdjęć: © © [Steve Giralt](http://stevegiralt.com/)
Mikołaj Rożek
22.08.2016 14:10, aktualizacja: 26.07.2022 18:54

Fotografowie posługują się przeróżnymi trickami i zabiegami, aby przygotować atrakcyjne zdjęcia i filmy. Steve Giralt postawił poprzeczkę o poziom wyżej.

Steve Giralt to nowojorski fotograf, filmowiec, który zajmuje się komercyjnymi sesjami produktowymi - w dużej mierze związanymi z żywnością. Jego klientami są między innymi Starbucks, Pizza Hut, Budwieser, Kraft Food & Family, PepsiCo, ale także marki z innych branż: Nokia, Harman Kardon, GE, Kimberly-Clark, Havas, Ogilvy i wiele innych. W 2005 roku Giralt został wyróżniony przez PDN jako jeden z trzydziestu fotografów wartych uwagi, aby już rok później wygrać nagrodę tego prestiżowego magazynu.

Fotograf w swojej pracy stawia przede wszystkim na doskonałość ujęć. W tym celu stara się przełamywać granice, myśleć niestandardowo, kreatywnie. Narzędzia używane przez Steve'a obejmują m.in. spawanie, stolarstwo, tworzywa sztuczne, budowanie mikro obwodów, drukowanie i modelowanie 3D, programowanie Arduino, źródła zasilania oraz ogromne doświadczenie w wykonywaniu wysokiej jakości obrazów.

Jeden z ostatnich projektów Giralt polegał na wykonaniu krótkiego ujęcia reklamowego ukazującego burgera z piwem na białym tle. Nic prostszego! Problem w tym, że burger miał pojawić się na ekranie w częściach - po kolei opadających równiutko z góry.

Na papierze założenia wydają się być proste - zrzucamy składniki pionowo w dół, aż uzyskamy pożądany efekt albo możemy w całości skorzystać z grafiki 3D. Steve postanowił jednak wykonać ujęcia ruchu wszystkich składników w jednym momencie. Fotograf postawił przed sobą wyzwanie - musiał wymyślić, jak umożliwić opadanie wszystkich elementów w odpowiedniej sekwencji i w jednym momencie.

Obraz
© © [Steve Giralt](http://stevegiralt.com/) / [Vimeo](http://vimeo.com/178939743)
Jeśli chodzi o ten szalony, burgerowy projekt, to cała akcja w rzeczywistości wydarzyła się w czasie krótszym, niż pół sekundy. Najtrudniejszą częścią tego projektu, jak sądzę, było nauczenie się działać w świecie, gdzie wydarzenia toczyły się w ułamkach sekundy. Myślenie w odstępach mikrosekund jest naprawdę trudne. Nauczyłem się jak wiele może się wydarzyć w 0.001 sekundy...

Steve Giralt podjął wyzwanie i samodzielnie zaprojektował oraz zbudował urządzenie, które nazwał P.A.T.R.I.C. (Precision Arduino Timing Relay Imaging Controller). W głównej mierze jest to płyta sterująca, wykorzystująca platformę Arduino, sprzężona z szeregiem różnych podzespołów. P.A.T.R.I.C. pozwala zaplanować i wykonać ruch z dokładnością do milisekund. Następnie fotograf połączył urządzenie ze specjalnych stojakiem, którego dwa elementy rozsuwają się w przeciwnych kierunkach względem siebie. Na tym stojaku zawieszono na gumkach recepturkach wszystkie składniki burgera, po czym we właściwym momencie gumki są przecinane, stojak rozsuwa się i wszystkie elementy szybują w dół.

W czasie rzeczywistym lot elementów trwa ułamki sekund, zatem Giralt zdecydował się wykorzystać kamerę Phantom Flex 4K, która umożliwia rejestrowanie z prędkością 1000 kl./s. Superszybka kamera to jednak nie wszystko. Aby poprawnie śledzić szybki ruch składników, wykorzystano specjalistycznego robota, który odpowiednio zaprogramowany, jest w stanie wykonywać ruch bardzo szybko oraz przy każdym powtórzeniu, w ten sam sposób.

Efekt końcowy jest naprawdę niesamowity. Obraz jest ostry, każdy składnik możemy rozpoznać momentalnie. Najmocniejszym elementem jest fakt, że wszystko, co widzimy jest prawdziwe, a ruch nie jest po prostu efektem nałożonym w postprodukcji. Całość powstała bez pomocy grafiki 3D. To kierunek, w którym powinna podążać branża - jakość, oryginalność, szczery przekaz, a nie naciąganie, postprodukcja i sztuczne jedzenie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)