Steven Sasson - portret twórcy aparatu cyfrowego [wideo]

Steven Sasson - portret twórcy aparatu cyfrowego [wideo]14.04.2011 12:33
Steven Sasson
Steven Sasson
Jacek Siwko

Pamiętacie jeszcze czasy, kiedy na rynku były dostępne tylko aparaty analogowe? Rewolucja cyfrowa nastąpiła przecież nie tak dawno, a dziś rzadko kto może wyobrazić sobie analogowy świat. Poznajcie człowieka, który w grudniu 1975 wykonał pierwsze na świecie zdjęcie cyfrowe. Oto Steven Sasson.

Pierwszy aparat cyfrowy przypominał z daleka projektor do slajdów. Duży, ciężki (3,6 kg), metalowy, z dziwną skrzynką na dole. Wyposażono go w matrycę CCD, wynalezioną 2 lata wcześniej przez firmę Fairchild Semiconductor. Sensor miał rozdzielczość 0,01 megapiksela, czyli 10 000 pikseli. Według konstruktora Stevena Sassona była to w wyobrażeniu ówczesnego użytkownika liczba w zupełności wystarczająca.

Pierwszy na świecie aparat cyfrowy powstał na zamówienie firmy Eastman Kodak, jednak przy jego konstruowaniu Steven Sasson, inżynier Kodaka, użył komponentów Motoroli. Aby przybliżyć Wam proces powstawania pierwszych zdjęć analogowych, zamieszczamy poniżej film, na którym konstruktor wyjawia szczegóły związane ze swoim wynalazkiem.

Pierwsze zdjęcia cyfrowe były zapisywane na ... kasecie. Aby zapisać na niej obraz cyfrowy, potrzeba było 23 sekund. Tyle samo zajmowało później odczytanie go przed wyświetleniem na ekranie czarno-białego telewizora. Ciekawa wydaje się również procedura uruchamiania aparatu i robienia zdjęcia. Pierwsza cyfrówka była wyposażona w specjalny przycisk, który służył do uruchamiania elektroniki oraz rejestracji obrazu. Zresztą zobaczcie sami.

Źródło: 9TO5MAC.COM

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)