Stopklatka w prawdziwym życiu. Jezioro zamarzło w przedziwny sposób

Stopklatka w prawdziwym życiu. Jezioro zamarzło w przedziwny sposób

Stopklatka w prawdziwym życiu. Jezioro zamarzło w przedziwny sposób
Źródło zdjęć: © © Eric Gross / [Instagram](https://www.instagram.com/ericgrossphoto/)
Marcin Watemborski
16.03.2020 11:49, aktualizacja: 16.03.2020 13:44

Przyroda bywa zaskakująca. Fale na jeziorze alpejskim w stanie Kolorado (USA) zamarzły. Woda wygląda, jakby ktoś wcisnął pauzę podczas odtwarzania filmu. To zjawisko wygląda niesamowicie!

Eric Gross ujął zamarznięte fale na jeziorze alpejskim, położonym w łańcuchu Gór Skalistych w amerykańskim stanie Kolorado. Znajduje się ono na wysokości około 4000 metrów nad poziomem morza. Sfotografowana sytuacja wygląda bardzo niecodziennie i jedynym wyjaśnieniem tego zjawiska są silne burze śnieżne, które szaleją w tym regionie.

Naukowcy tłumaczą zamarznięte fale tym, że porywisty wiatr musiał uderzać w już zamarzniętą taflę wody, która pod wpływem słońca delikatnie rozmarzała, a lód stawał się plastyczny. Właściwie mamy tu do czynienia z falami na zamarzniętym jeziorze – brzmi to co najmniej dziwnie, ale jak widać – natura wciąż potrafi nas nieźle zaskoczyć.

Góry Skaliste są nie tyle łańcuchem górskim, o ile systemem górskim i wchodzą we wschodnią część Kordylierów. Długość systemu rozciąga się aż na ok. 4800 metrów – od rzeki Liard (Kolumbia Brytyjska) do Rio Grande w Nowym Meksyku. Najwyższym szczytem jest Mount Elbert (4401 m n.p.m.) w Kolorado, USA, natomiast po kanadyjskiej stronie jest to Mount Robson (3954 m n.p.m.).

W Górach Skalistych panuje typowy górski klimat. Średnia temperatura to około 6 stopni Celsjusza, a najcieplejszym miesiącem jest lipiec, gdy termometry pokazują nawet 28 stopni. W miesiącach zimowych średnia temperatura wynosi około -14 stopni Celsjusza, co sprzyja malowniczym zjawiskom, jak te na zdjęciach Erika Grossa.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)