Stowarzyszenia fotograficzne – sposób na ochronę praw fotografów?

Stowarzyszenia fotograficzne – sposób na ochronę praw fotografów?

Fot. *RickMunish on DeviantART
Fot. *RickMunish on DeviantART
Olga Drenda
16.04.2013 11:32, aktualizacja: 26.07.2022 20:17

Tematy związane z naruszaniem własności intelektualnej niestety regularnie powracają na łamy Fotoblogii. Być może łatwiej jest walczyć o obronę swoich praw w grupie. Czy zakładanie stowarzyszeń fotograficznych może być dobrym wyjściem?

Stowarzyszenia i kluby fotograficzne mają w Polsce długą tradycję. Istnieje wiele organizacji, jak Łódzkie czy Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne, które mogą się poszczycić kilkudziesięcioletnią działalnością. W ostatnich latach kluby wydają się przeżywać mały renesans – powstało wiele nowych stowarzyszeń, które zajmują się popularyzacją fotografii, edukacją, organizacją warsztatów i wystaw. Jest jednak jeszcze jeden ciekawy wymiar ich działalności, szczególnie aktualny w dobie Internetu – kwestia praw autorskich.

Od naszego czytelnika otrzymaliśmy informację o powstaniu stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna. Jego cele nie różnią się znacznie od deklaracji innych klubów fotograficznych: popularyzacja fotografii, filmu i grafiki, integracja, szkolenia, wymiana informacji. Ważną częścią działalności PGF jest przy tym „edukacja społeczeństwa w zakresie prawa autorskiego oraz poszanowania cudzej własności intelektualnej”.

[solr id="fotoblogia-pl-57340" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/2217,fotografowie-wreszcie-kontratakuja" _mphoto="fotolia-22071244-subscri-dcd85a0.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2790[/block]

Na konferencji, którą zorganizowano z okazji rozpoczęcia działalności PGF, ogłoszono plany uruchomienia ogólnopolskiej kampanii dotyczącej poszanowania własności intelektualnej. Jednym z gości konferencji był Wiktor Sobolewski, przedstawiciel serwisu Fotoprawo.pl i kampanii edukacyjnej Nikon Polska "Twoje zdjęcie. Twoje prawo".

Jednym z naszych celów jest walka z fotograficzną nieuczciwością związaną z prawem autorskim, jednocześnie chcemy podnosić świadomość społeczną w dziedzinie prawa i własności intelektualnej. Chcemy, żeby publikacje materiału fotograficznego w dzisiejszych czasach nie wiązały się z ryzykiem utraty kontroli nad zamieszczoną treścią - deklarują organizatorzy.

[solr id="fotoblogia-pl-40249" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/3180,nikon-chce-nauczyc-fotografow-ich-praw-wie-jak-to-zrobic" _mphoto="nikon-122-252x168-c8e73556175664.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2791[/block]

Kampanie takie jak ta uświadamiają, że w kwestii wiedzy o prawach autorskich jest jeszcze dużo do zrobienia. Czy zrzeszanie się w organizacjach fotografów pozwala skuteczniej walczyć z nadużyciami? Trudno jednoznacznie ocenić, ale organizacja może ułatwić kontakt z prawnikiem, doradcą czy nawet innym fotografem, który znalazł się w podobnej sytuacji. Na pewno na jej korzyść przemawia rozpowszechnianie wiedzy, dzięki której fotografowie mogą skuteczniej radzić sobie z naruszeniem ich praw. Stowarzyszenie może też szybciej przebić się do mediów niż pojedyncze osoby. Jesteśmy ciekawi Waszego zdania na ten temat: czy mieliście pozytywne, budujące doświadczenia ze stowarzyszeniami, klubami, organizacjami? Czy w grupie tkwi siła?

[solr id="fotoblogia-pl-47456" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://sylwiamucha.fotoblogia.pl/2781,plagiat-zdjecia-slubnego" _mphoto="plagiat-slubny-135x84-160f4c605e.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2792[/block]

Tu warto przypomnieć, że największą instytucją zajmującą się kwestią praw autorskich do utworów fotograficznych jest oczywiście ZPAF, który dysponuje prawem do zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (co, jak mówi strona internetowa ZPAF, „zwalnia twórcę z potrzeby dochodzenia własnym kosztem i własnym wysiłkiem należnych mu wynagrodzeń do powierzonych utworów, jak też ścigania naruszeń tych praw”). Na stronie związku można znaleźć nie tylko szczegółowe informacje na temat tego, jaki zasięg mają prawa autorskie, czym jest utwór w rozumieniu prawa, ale również – co może okazać się przydatne – tabele wynagrodzeń.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)