Street games – pierwsza wystawa kolektywu UN-POSED

Street games – pierwsza wystawa kolektywu UN‑POSED

Fot. Damian Chrobak / un-posed
Fot. Damian Chrobak / un-posed
Krzysztof Basel
06.02.2012 11:22, aktualizacja: 26.07.2022 20:39

Uliczne gierki bez pozowania - tak można by w skrócie przedstawić prace młodego kolektywu un-posed. Idąc nurtem coraz bardziej popularnej w Polsce fotografii ulicznej, panowie zapraszają na swoją pierwszą wystawę w Leica Gallery w Warszawie.

Fotografia uliczna staje się coraz bardziej popularna w Polsce - świadczą o tym chociażby tłumnie odwiedzane i wyjątkowo ciepło przyjęte wystawy Street Photography Now. Fotografia Uliczna Tu i Teraz (Fundacja DOC) (Warszawa, Kraków) czy Moment jest jeden w Leica Gallery. Street games, czyli pierwsza wspólna wystawa kolektywu un-posed, jest odpowiedzią na to zainteresowanie.

Fot. Maciej Dakowicz / un-posed
Fot. Maciej Dakowicz / un-posed

Grupa un-posed (co znaczy bez pozowania) powstała w 2011 roku i składa się z fotografów specjalizujących się w fotografii ulicznej, tzw. street photo. W ich zdjęciach widać pięknie uchwycone kadry z dużych i małych miast, ludzi w zaskakujących, ale naturalnych pozach, piękne światło. Jest tam pod dostatkiem niebanalnego spojrzenia na świat, pokazującego jego absurd, komizm, ironię. To zdjęcia prezentujące zwykłą codzienność w sposób zupełnie niezwykły.

Co wyróżnia un-posed? Przede wszystkim pasja, z jaką uprawiają street photography. Celem grupy jest kształtowanie artystycznej świadomości w Polsce oraz promowanie osiągnięć polskich fotografów ulicy i polskich pionierów tego gatunku fotografii za granicą - piszą organizatorzy.

Nurt dokumentalnej fotografii ulicznej ma wiele twarzy. Podobnie też każdego członka grupy charakteryzuje zupełnie odmienny styl fotografowania. Niektórzy czerpią z czarno-białych klasyków, innym bliżej do kolorowych, współczesnych fotografii. Wspólnie tworzą interesujący mix, który może spodobać się każdemu wielbicielowi street photo.

Fot. Marcin Plonka / un-posed
Fot. Marcin Plonka / un-posed

Kolektyw un-posed tworzą: Michał Adamski, Damian Chrobak, Tomasz Lazar, Maciej Dakowicz, Andrew Kochanowski, Piotr Koszczyński, Zbigniew Osiowy, Paweł Piotrowski, Marcin Płonka, Jacek Szust i Paweł Walczyk. W styczniu dołączył Tomasz Wiech.

Wernisaż wystawy "Street games" już w najbliższy czwartek 9 lutego 2012 r. o godz. 19.00 w Leica Gallery Warszawa (C. H. BlueCity, poziom +1, Aleje Jerozolimskie 179). Będziecie mieli okazję do spotkania się i porozmawiania ze składem kolektywu un-posed. Wystawę można oglądać do 4 marca 2012 r.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)