Świat młodych talentów – dzieci z aparatem

© Anastasya Vorobko
© Anastasya Vorobko
Olga Drenda

03.10.2012 07:36, aktual.: 03.10.2012 09:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ośmioletnia Anastasya Vorobko zwyciężyła w konkursie fotograficznym „Children's Eyes On Earth”. Jak z aparatem radzą sobie dzieciaki? Konkursy, w tym sekcje „dla juniorów” w poważnych plebiscytach, pokazują, że bardzo dobrze.

[solr id="fotoblogia-pl-21728" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/3990,fotograf-kontra-zwierzaki-spotkanie-oko-w-oku-galeria" _mphoto="animals-and-cameras-27-1-debb531.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2208[/block]

Fotografia często staje się popularną rodzinną rozrywką, a wyprawy z aparatem łączą pokolenia (szybki rzut oka na wywiady ze znanymi fotografami ujawnia, jak często kluczem do odkrycia nowej pasji stawał się aparat fotograficzny mamy czy taty!). Zdarza się, że hobby staje się czymś więcej, a młodzi pasjonaci próbują swoich sił w konkursach.

© Juan Carlos Canales
© Juan Carlos Canales

Konkursy dla najmłodszych często mają edukacyjny rys. Organizowany przez Leilę Aliyevą – zaangażowaną w działania promujące ekologię córkę prezydenta Azerbejdżanu, „Children's Eyes On Earth”, przeznaczony dla uczestników poniżej 17 roku życia, poświęcony był ochronie przyrody i zgromadził kandydatów z 90 państw. Główna nagroda trafiła do Anastasyi Vorobko z Rosji, która postanowiła zwrócić uwagę na zanieczyszczenie powietrza w rodzinnym mieście, fotografując lot ptaka na tle fabrycznych kominów.

Drugie miejsce zajął 14-letni Juan Carlos Canales z Hiszpanii (który również sfotografował ptaki na tle fabryki), a trzecie 14-letnia Bianca Stan z Rumunii i 10-letni Michael Theodric z Indonezji. Reza, przewodniczący jury (oprócz niego prace oceniali m.in. Sylvie Brieu z francuskiej edycji National Geographic, fotografowie Chris Rainier i Marco Pina, a także Ayperi Ecer z Reutersa) chwalił uczestników konkursu za techniczną i artystyczną dojrzałość.

[solr id="fotoblogia-pl-40645" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/3167,material-wideo-nakrecony-przez-lwice" _mphoto="0003-medium-270x162-c4232a6b11ec.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2209[/block]

© Bianca Stan
© Bianca Stan

Ktoś mógłby zapytać, czemu służą takie konkursy i czy można ocenić stopień profesjonalizmu fotografa w wieku przedmaturalnym. „Juniorskie” sekcje wielkich konkursów, takich jak Veolia Wildlife Photographer Of The Year, pokazują, że takie wydarzenia pomagają prawdziwym talentom ujrzeć światło dzienne.

© Michael Theodric
© Michael Theodric

[solr id="fotoblogia-pl-45925" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/2866,rysi-skandal-w-szwecji-dlaczego-fotografowie-klamia" _mphoto="helleso-fraud-manipulati-4de8c29.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2210[/block]

W 2011 roku laureatem tej nagrody w kategorii wiekowej 11-14 lat został Mateusz Piesiak, którego obserwacje z życia ptaków zebrały bardzo dobre oceny. „Ostre jak brzytwa, znakomite światło, piękna kompozycja i wciągający nastrój – każdy zawodowy fotograf byłby dumny z takiego zdjęcia”, mówił o zwycięskiej fotografii członek jury, Mark Carwardine.

© Mateusz Piesiak
© Mateusz Piesiak
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)