Świat w 3D - największa trójwymiarowa wystawa zdjęć w Polsce

fot. Wojciech Franus
fot. Wojciech Franus
Łukasz Łusiak

09.05.2011 16:33, aktual.: 01.08.2022 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 14 maja w 9 miastach Polski będzie można zobaczyć wystawę "Świat w 3D", zorganizowaną przez miesięcznik National Geographic Polska i Apsys Polska. Do zobaczenia jest 35 trójwymiarowych fotografii z najdalszych zakątków świata - m.in. Luksor, Haga Sophia, Chichen Itza. Wstęp na wystawę jest wolny.

Wystawa Świat w 3D to pierwsza trójwymiarowa wystawa przygotowana przez redakcję National Geographic Polska i jednocześnie największe tego typu wydarzenie w Polsce. Wystawa składa się z 35 fotografii, które powstawały w ciągu dwóch ostatnich lat i zostały wybrane z blisko 20 tysięcy fotografii. Ich autorem jest Wojciech Franus - szef działu graficznego miesięcznika National Geographic Polska.

Ze swoim Canonem 5D Mark II przemierzał Afrykę, Azję, Europię i Amerykę Środkową i robił zdjęcia przedstawiające życie człowieka oraz jego otoczenie. Z całej tej puli zdjęć wybrano 35 - będą one prezentowane w postaci plansz anaglifowych o wymiarach 130 x 100 cm.

fot. Wojciech Franus
fot. Wojciech Franus

Jak dokonano wyboru 35 z pośród 20 tysięcy zdjęć? Wyjaśnia sam autor:

Pokazywałem anaglify na monitorze telewizora grupie testowej, a czynnikiem decydującym o selekcji pozytywnej bądź nie była szerokość uśmiechu po wyświetleniu każdego zdjęcia.

O innych szczegółach związanych z wystawą w poniższym wywiadzie, który w całości przeczytacie na Świat Obrazu:

Skąd się wziął pomysł na wystawę zdjęć trójwymiarowych?

Zaczęło się od filmowców, którzy pierwsi wykorzystali możliwości techniki do swoich produkcji. Fotografia jest matką filmu, więc skoro można pokazywać filmy w 3D, to dlaczego fotografia miałaby być pozbawiona tej możliwości.

Sama idea obrazu trójwymiarowego nie jest jednak nowością?

Próby wprowadzenia 3D do codziennego obiegu medialnego odbywały się mniej więcej co 10 lat. Niestety, aby móc w pełni docenić walory 3D, potrzebne są wysokiej jakości zdjęcia oraz najwyższej klasy druk i odpowiednie warunki prezentacji. Inaczej 3D nadal byłoby zamknięte w fotoplastikonie. A tak, dzięki nowoczesnej technologii i odpowiednim obiektom wystawienniczym, możemy pokazać zdjęcia w dziewięciu miastach.

Jak wyglądały prace nad wystawą?

Była to najbardziej pracochłonna wystawa, jaką miałem okazję tworzyć. Prace nad nią trwały blisko 2 lata. Objęły wykonanie zdjęć przy pomocy specjalnie do tego skonstruowanego stelażu, na którym umieściłem dwa aparaty. Dzięki temu aparaty zostały zsynchronizowane tak, aby rejestrować obraz odpowiednio dla lewego i prawego oka. Prace dopełniło przygotowanie materiału w technice 3D i wybór ostatecznej trzydziestki, którą pokażemy na wystawie.

Premiera wystawy Świat w 3D odbędzie się 12 maja w Centrum Handlowym Janki koło Warszawy. Od 14 do 29 maja zobaczą ją mieszkańcy Warszawy, po czym wystawa ruszy w trasę po Polsce i zawita do następujących miast:

  1. Bydgoszcz – Dom Mody Drukarnia, ul. Jagiellońska 1; 4–19 czerwca
  2. Kraków – Centrum Handlowe Krokus, Al. T. Bora - Komorowskiego 37; 25 czerwca–10 lipca
  3. Zabrze – Centrum Handlowe Platan, Pl. Teatralny 12; 16–31 lipca
  4. Wrocław – Centrum Handlowe Korona, ul. Krzywoustego 126; 6–21 sierpnia
  5. Katowice – Centrum Handlowe 3 Stawy, ul. Pułaskiego 60; 27 sierpnia–11 września
  6. Łódź – Pasaż Łódzki, Al. Jana Pawła II 30; 17 września–2 października;
  7. Gdańsk – Centrum Handlowe Osowa, ul. Spacerowa 48; 8–23 października
  8. Sosnowiec – Centrum Handlowe Sosnowiec, ul. Baczyńskiego 2; 29 października–13 listopada.Partnerami wystawy są firmy: Canon, Epson, LG – Partner technologiczny, Trefl, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Sky Club. Organizatorem wydarzenia jest agencja Qra Production.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)