Światło, kolor, ruch! [inspiracja]
11.12.2012 07:59, aktual.: 26.07.2022 20:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Fotografia kinetyczna to technika dobrze znana, ale zawsze efektowna. Niektórzy lubią zdać się na los i podrzucić aparat, aby uzyskać niespodziewany efekt. Znaleźliśmy w sieci kilka ciekawych przykładów dla inspiracji. To temat, który nigdy się nie nudzi.
W najlepsze trwa już sezon bożonarodzeniowy i z każdej strony otaczają nas tysiące dekoracyjnych światełek. Świąteczny klimat można wykorzystać do kreatywnej zabawy z malowaniem światłem – następna taka okazja zdarzy się dopiero za rok.
Aparat, długi czas naświetlania, dobry refleks i mocne nerwy – oto zestaw, którego potrzebuje amator fotografii kinetycznej, zwanej też z angielska camera tossingiem. Celem jest zabawa światłem i uzyskanie możliwie niespodziewanego efektu, a środkiem - zrobienie zdjęcia podrzuconym do góry aparatem. Oczywiście to dosyć ryzykowna loteria, zwłaszcza kiedy stawiamy na szali nasz ulubiony sprzęt. Krótkie filmowe wprowadzenie do tematu i rady, jak uzyskać konkretne kształty (linie, spirale, okręgi), można zobaczyć na filmie przygotowanym przez Wired.com. Hop!
Dla tych, którzy obawiają się o swój aparat, są bezpieczniejsze odmiany fotografii kinetycznej. Sposobów jest wiele – najważniejsza zasada jest taka, aby aparat był w ruchu, gdy migawka jest otwarta. Można bujać się na huśtawce, kręcić na karuzeli albo podskakiwać, jednocześnie robiąc zdjęcie. Poziom ryzyka jest o wiele niższy, a frajda może być podobna. Choć największe wrażenie robią wzory uzyskane w ciemności, fotografią kinetyczną można pobawić się również w dzień, uzyskując interesująco zdeformowane kształty, efekt „wiru” lub obraz zbliżony do fotografii techniką slit-scan.
[solr id="fotoblogia-pl-31235" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/3661,twoj-iphone-potrafi-malowac-swiatlem" _mphoto="mzl-wwjbyfzy-320x480-75--c35068b.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2434[/block]
Bardziej zaawansowana technika to malowanie światłem. W nim podstawową zasadą również jest długi czas naświetlania, ale to już my sami ustalamy kształty i formy, jakie chcemy uzyskać na zdjęciu. Aparat ustawiamy na statywie, manualnie dobieramy właściwą ostrość, a potem już „dyrygujemy” światłem, rysując pożądany wzór. Czas otwarcia migawki dobieramy w zależności od tego, jak skomplikowany jest rysunek. Kilka przydatnych rad można znaleźć w naszym wideoporadniku.
[solr id="fotoblogia-pl-18888" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/4337,wielka-bitwa-namalowana-swiatlem-klatka-po-klatce-wideo" _mphoto="zrzut-ekranu-2010-06-09--d180754.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2435[/block]
Zdjęcia w galerii pochodzą z serwisu Flickr, w którym funkcjonuje kilka grup zainteresowanych fotografią kinetyczną.