Świetliste chmury nad Europą. Polak nagrał niebywałe zjawisko

Świetliste chmury nad Europą. Polak nagrał niebywałe zjawisko28.09.2021 07:29
Świetliste chmury nad Europą. Polak nagrał niebywałe zjawisko
Źródło zdjęć: © © Karol Wójcicki / Z głową w gwiazdach

Karol Wójcicki prowadzący na Facebooku stronę Z głową w gwiazdach, nagrał niesamowity film, na którym zobaczymy wystrzeloną przez Amerykanów rakietę Atras V. Było ją widać nad Islandią, co robi niemałe wrażenie!

Najnowsza misja rakiety Atlas V, która już jakiś czas służy Amerykanom, polegała na wyniesieniu na orbitę polarną satelity obserwacyjnego Landsat 9. Maszyna, która ruszyła z zachodniego wybrzeża USA, była widoczna również nad Europą.

Jak pisze Karol Wójcicki, około godziny 23:30 czasu polskiego, nad Europą było widać jasną chmurę, która przemieszczała się z południa na północ. Autor nagrania czekał wówczas na wystąpienie zorzy polarnej nad Islandią i udało mu się dostrzec lecącego Atlasa V.

Na filmie zobaczymy chwilę, gdy zostały uruchomione silniki drugiego stopnia, które wbrew pozorom nie miały przyspieszyć lotu, a go zwolnić. Centaur (jak nazywana jest rakieta), wyniósł już wtedy Landsat 9 na orbitę, więc jego zadanie zostało wykonane. Gdyby rakieta poleciała dalej, mogłaby stać się kosmicznym śmieciem i trzeba by ją było spychać z orbity (wysokość ok. 685 km).

Karol Wójcicki nagrał film korzystając z korpusu Sony A7S III oraz obiektywu Sony FE 50 mm f/1.2 GM. Więcej fascynujących nagrań i filmów znajdziecie na Facebooku Z głową w gwiazdach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)