Świetne filmy poklatkowe wykonane przez satelitę pogodowego

Ziemia jest przepiękna. Zwłaszcza, gdy patrzymy na nią z kosmosu. Satelita pogodowy GOES-17 wykonał niezwykłe timelapsy, pokazujące zmiany, jakie zachodzą na naszej planecie. Musicie to zobaczyć.

Świetne filmy poklatkowe wykonane przez satelitę pogodowego
Marcin Watemborski

GOES-17 to satelita pogodowy drugiej generalni współczesnych urządzeń. Jest zarządzany przez NOAA, czyli National Oceanic and Atmoshperic Administration. Ma latać do 2036 roku i wykonywać zdjęcia, które pozwolą meteorologom na przewidywanie pogody. Wysokość operacyjna tego urządzenia wynosi prawie 36 tysięcy metrów.

NOAA GOES-17 Shares First ABI Full Disk Imagery

Oczywiście – zdjęcia, które widzicie są przeznaczone do celów naukowych, ale wyniknął z tego niezły projekt artystyczny. Ziemia widziana z takiej wysokości jest wspaniała. Możemy poznać lepiej naszą planetę i zachwycić się tym, co nam oferuje. Jakość tych obrazów to zasługa ABI (Advanced Baseline Imager), który potrafi zarejestrować pasma światła bliskie podczerwieni. Głównym zadaniem sensora jest mierzenie temperatury chmur, a filmy poklatkowe to ”skutek uboczny”.

NOAA GOES-17 Shares View of Stratocumulus Clouds

Mimo zaawansowanego sposobu rejestrowania obrazów, ABI ma problemy z systemem chłodzenia, przez co przejścia nie są tak gładkie. Urządzenie nie może jednocześnie korzystać ze wszystkich sensorów podczerwonych, ponieważ wytwarzana w ten sposób temperatura może mieć niekorzystny wpływ na jakość obrazu.

NOAA GOES-17 Satellite Shares 'First Light' Imagery

Wszystkie zdjęcia powstają z połączenia danych z dwóch osobnych widzialnych pasm światła oraz bliskiego podczerwonemu i długiego podczerwonego pasma. Nasycone kolory, które są tworzone w ten sposób, są dla naukowców informacją na temat zjawisk pogodowych. Oprócz chmur, na zdjęciach widać kurz, zanieczyszczenia, mgłę, wiatry a nawet to, w jakim rejonie Ziemi przebiega właśnie okres wegetacyjny. Wszystkie te informacje są niesamowicie istotne dla przemysłu oraz dla zwykłych ludzi.

Więcej informacji na temat misji i obrazowania znajdziecie na stronie NOAA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)