Świetne zdjęcia telefonem - poradnik podróżnika

Świetne zdjęcia telefonem - poradnik podróżnika

Świetne zdjęcia telefonem - poradnik podróżnika
Redakcja Fotoblogia.pl
12.04.2016 11:11, aktualizacja: 20.05.2016 10:04

Wraz z nadejściem wiosny nadchodzi także czas na wycieczki za miasto i innego rodzaju wyjazdy. Zastanawiasz się, jak uwiecznić przyjemnie spędzone chwile na fotografiach, ale jednocześnie nie chcesz nosić ze sobą dodatkowego sprzętu? Tych kilka wskazówek sprawi, że zdjęcia robione za pomocą smartfonu będą prezentować się o wiele lepiej, niż dotychczas.

Obraz

Warto sobie uświadomić, że nawet najlepszy i najbardziej innowacyjny smartfon nie zastąpi dobrego aparatu fotograficznego. Nie należy się zatem łudzić, że jakość fotografii robionych nawet modelem Samsung S7 edge albo LG serii X dorówna obrazom wykonanym profesjonalnym sprzętem z odpowiednio dobranym obiektywem. Wiele nowoczesnych modeli dorównuje jednak średniej jakości aparatom. W takim przypadku warto sprzęt foto zostawić w domu, a podczas uwieczniania miłych chwil za pomocą smartfonu zastosować się do kilku wskazówek.

Ściągnij lepszą aplikację do robienia zdjęć

Smartfony działające na systemie Android wyposażone są w aplikacje do robienia zdjęć, jednak twoje możliwości nie ograniczają się jedynie do tych fabrycznie zainstalowanych opcji. Istnieje kilka ciekawych rozwiązań, na przykład aplikacja Camera Awesome albo Camera+. Innowacyjne smartfony, jak Samsung S7 egde albo Sony Xperia Z5 mają wbudowane ciekawe funkcjonalności, jeśli jednak dysponujesz mniej nowoczesnym modelem – warto przejrzeć możliwości dostępne w sklepie Play. Przyszłością fotografii za pomocą urządzeń mobilnych mogą okazać się nowe możliwości pojawiające się dzięki rozwoju technologii Gear VR. Już niebawem filmy nakręcone w podróży mogą dzięki specjalnym goglom przenosić widza w czasie i przestrzeni.

Zapomnij o zoomie

Większość smartfonów ma wbudowaną opcję zoomu, jednak korzystnie z tej funkcji często znacząco obniża jakość fotografii, ujemnie wpływając na rozdzielczość. Zamiast przybliżać fotografowany obraz, wytnij interesujący cię detal podczas późniejszej edycji zdjęcia. Pozwoli ci to zachować oryginalną rozdzielczość i wyższą jakość, maskując fakt, że zdjęcie zrobione zostało telefonem. Sztuczka sprawdza się świetnie podczas fotografowania krajobrazów. Podczas edycji zdjęcia nie należy też przesadzać z nakładanymi filtrami. Zdjęcia w trybie retro są w równym stopniu ciekawe, jak i powszechne. Trudno o oryginalność, gdy autor zdjęcia stosuje najpopularniejszy na Instagramie filtr zdjęciowy.

Flash czy inne źródło światła?

Problemem, z jakim często zmagają się amatorzy fotografowania smartfonem, jest słaba jakość zdjęć robionych w warunkach braku wystarczającego oświetlenia. Nawet po włączeniu opcji dodatkowego oświetlenia może okazać się, że nie udaje się uzyskać ani pożądanej jasności, ani ostrości obrazu. Niestety, w tym wypadku ograniczeniem jest wbudowany w smartfon sensor, czyli techniczna właściwość samego urządzenia.

Nie da się uzyskać lepszego efektu dzięki aplikacji czy innym sztuczkom – należy zadbać o dodatkowe źródło światła. Fotograf może, na przykład, przenieść bohaterów fotografii w pobliże lepiej oświetlonego miejsca w klubie (na przykład pod sceną, niedaleko neonu), na domowej imprezie zorganizować jeszcze jedną lampkę czy zapalić kilka świec, a w ciemnej jaskini na przykład oświetlić interesujący detal latarką. Im bardziej kreatywny jest fotograf, tym ciekawsze są jego prace.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)