Świetne zdjęcie żarłacza białego przypomina plakat do filmu ”Szczęki”

Świetne zdjęcie żarłacza białego przypomina plakat do filmu ”Szczęki”
Paweł Ziemiński

29.05.2019 09:03, aktual.: 26.07.2022 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kto z nas nie zna ”Szczęk” i specyficznego motywu muzycznego, sugerującego zbliżającego się rekina... Na plakacie do filmu z 1975 roku mordercza ryba za chwilę zje nurka. Fotograf Euan Rannachan poczuł inspirację grafiką i odtworzył wizerunek rekina na zdjęciu. Efekt jest niesamowity!

”Szczęki” to kultowy film, który wszedł do kanonu kina

Film ”Szczęki” (org. ”Jaws”) był przeze wiele lat hitem. Produkcja Stevena Spielberga z 1975 powstałą na podstawie powieście Petera Benchleya. Historia jest właściwie bardzo prosta, ale pasjonująca i niejednokrotnie mrozi krew w żyłach. Wszystko zaczyna sięw nadmorskim kurorcie Amity, gdzie dziewczyna zostaje zaatakowana przez nieznaną siłę.

Z czasem okazuje się, że za śmierć pierwszej bohaterki odpowiada ogromny rekin. Mimo sugestii zamknięcia plaży, burmistrz Amity – Larry Vaughn – tego nie robi. Co więcej – nakłania lekarza do wydania fałszywego orzeczenia o powodzie śmierci dziewczyny. Szybko przekonuje się, że to był błąd, bo rekin atakuje i zabija ponownie.

Plaża zostaje zamknięta, a rybacy wyławiają pokaźnego żarłacza tygrysiego Burmistrz nie godzi się na zbadanie zawartości żołądka zwierzęcia, lecz dwóch innych bohaterów – znawca rekinów Matt Hooper oraz Mark Brody (szef policji) – robi na własną rękę. W środku nie ma ani śladu ludzkich szczątków. Z biegiem wydarzeń, oceanolog odnajduje wielki ząb rekina wbity w zniszczoną łódź rybacką. Należy on do żarłacza białego. Burmistrz wciąż nie zgadza się na zamknięcie plaż.

Oryginalny plakat filmu "Szczęki".
Oryginalny plakat filmu "Szczęki".

Po śmierci kolejnej osoby pojawia się postać Quinta – znawcy rekinów i zawodowego łowcy. Dzięki niemu całą ekipa namierzyła pierwotnego potwora morskiego, który mierzy ponad 8 metrów. Udaje się go zranić harpunem, jednak zwierzę ucieka. Międzyczasie dowiadujemy się, że niechęć Quinta do rekinów wzięła się z czasów, gdy służył w marynarce wojennej i po zatopieniu okrętu musiał patrzeć na rzeź, w której rekiny pożerały jego kolegów.

Końcowa bitwa jest niezwykle dynamiczna i zażarta. Bestia atakuje łódź ekipy, Quint jest nastawiony na dostanie nagrody za zabicie rekina i nie pozwala wezwać pomocy. Ogromna ryba, mimo wielu trafień harpunem, walczy dalej. Zwierzę finalnie zostaje rozerwane na strzępy po trafionym strzale Brody'ego w butlę ze sprężonym powietrzem, która tkwiła w paszczy bestii. Quint ginie chwilę wcześniej pożarty przez rekina, natomiast Brody i Hooper wychodzą z całego starcia szczęśliwie.

Euan Rannchan zrobił niesamowite zdjęcie żarłacza

Okładka filmu ”Szczęki” była dziełem Rogera Kastela. Artysta bazował plakat na zdjęciu wypchanego rekina z American Museum of Natural History. Euan Rannchan poszedł o krok dalej. 32-letni fotograf był w klatce zabezpieczającej, zaledwie kilka metrów od ogromnego żarłacza białego. W chwili, gdy zwierzę płynęło ku powierzchni, nacisnął spust migawki. Owocem stanięcia oko w oko z bestią jest to niesamowite zdjęcie, które przypomina plakat promujący kultowy film.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)