Szczecińskie “inSPIRACJE”

Kepifil

04.03.2008 14:02, aktual.: 02.08.2022 11:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To już czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej. Tegoroczna odbywa się po raz drugi w rozszerzonej fotmule, którą jest myśl przewdnia. Tegoroczną myśl będzie dotyczyć w szerokim pojęciu sacrum-profanum. "inSPIRACJE" odbędą się w Szczecinie w dniach 13-16 marca.

Dlaczego w rozszerzonej wersji? Ponieważ pierwsze dwie były poświęcone wyłącznie fotografii, a trzecia i czwarta nie ograniczała się li tylko do tego medium. A teraz krótko o wystawie: zostanie pokazanych 27 projektów (17 premier). W programie odnajziemy prace fotograficzne, video, instalacje prezentowane zarówno w galeriach jak i w przestrzeni miejskiej Szczecina.

Ked Olszewski (Dyrektor Artystyczny festiwalu): Sacrum ? sfera świętości, która jest uznawana przez daną społeczność lub jednostkę, przeciwieństwo profanum ? sfery świeckiej, przestrzeni przeznaczonej dla niewtajemniczonych. Sztuka dotykająca sacrum może wymykać się poza schemat doktryn religijnych i często bywa otwarta na nowe myślenie i widzenie, a religijne sacrum jest dla niej zazwyczaj tylko inspiracją lub tworzywem.

Sacrum to także właściwość, która przysługuje niektórym przedmiotom, istotom, przestrzeniom, okresom. Siedzibą sacrum może stać się wszystko, nawet zwykłe przedmioty. Różnorodne miejsca czy osoby mogą otrzymać tę właściwość, ale też ją utracić. Zjawiska dotychczas określane mianem sacrum i profanum ulegają obecnie radykalnemu przemieszaniu. Między innymi dlatego, że współczesna sztuka oraz kultura popularna nie znosi tabu, z powodzeniem wkracza w sferę prywatną, również w kwestie wiary, reinterpretuje symbole, ikony, motywy nadaje im nowe znaczenia.

Czy zatem w sztuce jest miejsce na coś między sacrum a profanum? Co może stać się sacrum lub profanum? Czy to, co jest uznane za sacrum może przekształcić się w profanum? Tegoroczna edycja festiwalu podejmuje próbę odpowiedzi między innymi na te pytania, będzie również sprawdzianem, czy jesteśmy społeczeństwem tolerancyjnym. Wszak Szczecin to miasto gdzie zacierają się granice, czy również granice artystycznej wypowiedzi?

Więcej informacji i program na stronie festiwalu: www.inspiracje.art.pl

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także