"Szczury ninja" kontra grzechotnik rogaty w 500 kl./s

"Szczury ninja" kontra grzechotnik rogaty w 500 kl./s

"Szczury ninja" kontra grzechotnik rogaty w 500 kl./s
Źródło zdjęć: © © Ninjarat / [ninjarat.org](https://www.ninjarat.org/videos)
Kasia Piotrowska
05.04.2019 12:53, aktualizacja: 26.07.2022 15:52

Szczuroskoczki nazywane są przez studentów z Uniwersytetu Stanowego w San Diego 'Szczurami ninja". Swój przydomek zawdzięczają niezwykłej szybkości, zwinności i silnym kopnięciom, które pozwalają im umknąć przed atakiem grzechotników. Zobaczcie je w akcji na filmach w zwolnionym tempie.

Szczuroskoczek to niewielki gryzoń, który zamieszkuje pustynne tereny Stanów Zjednoczonych. Budową przypomina nieco kangura. Krótkie przednie kończyny i mocno rozbudowane tylne łapy pozwalają mu na długie i wysokie skoki. Jego zwinność i szybkość gwarantuje mu przeżycie na pustyniach Kalifornii i Arizony, gdzie jego głównym wrogiem jest grzechotnik rogaty.

Kangaroo rat kicking rattlesnake in midair

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego San Diego wykorzystali kamery, które nagrywają z dużą prędkością, żeby zbadać zachowania tych zwierząt podczas ataku drapieżnika. Pomimo niezwykłej szybkości atakującego węża, szczuroskoczki nie są łatwym łupem. Czas ich rekacji na atak wynosi średnio 70 milisekund. Udało się zarejestrować sytuacje, w których gryzonie zainicjowały skok po zaledwie 38 milisekundach od momentu, w którym grzechotnik rozpoczął atak.

Rattlesnake strike at kangaroo rat comes up short

Ludzkie oko nie jest przystosowane do obserwowania tak szybkiego ruchu, dlatego z pomocą naukowcom przyszły super szybkie kamery na podczerwień. Filmy zostały nagrane z prędkością 500 klatek na sekundę, dzięki czemu w mocno zwolnionym tempie możemy zobaczyć jak przebiega atak i unik zwierzęcia.

Kangaroo rats kick-fighting

Grupa studentów badająca zachowania szczuroskoczków stworzyła specjalną stronę internetową poświęconą tym gryzoniom o zabawnej nazwie "Ninjarat" ("Szczur ninja"). Publikują tam filmy, na których możemy podziwiać niezwykłe umiejętności tych gryzoni. Poza niezwykłą zwinnością i szybkością, szczuroskoczki wykorzystują swoje tylne łapy do odpychania drapieżników silnym kopnięciem. Te małe zwierzątka to prawdziwe ninja!

Kangaroo rat kicking snake, regular versus high-speed camera

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)