30.04.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:50
Jakie unowocześnienia znajdziemy w obiektywie Tokina Opera 50 mm f/1.4 FF?
Nowe szkło składa się z 15 elementów rozmieszczonych w 9 grupach - w tym soczewka sferyczna w grupie odpowiedzialnej za ogniskowanie oraz 3 soczewki ze szkła o bardzo niskiej dyspersji (SD). Tokina podążając za najnowszymi trendami optycznymi, zastosowała w mechanizmie przysłony zaokrąglone listki, dzięki czemu można uzyskać efekt rozmycia tła z naturalnie wyglądającymi przejściami. Zwracam także uwagę, że producent dorzucił elektroniczne sterowanie przysłony oraz ultradźwiękowy silnik napędzający system AF. Dzięki niemu automatyczne ustawienie ostrości jest szybkie, wydajne i płynne, a do tego ciche i precyzyjne.
Kolejna ważna sprawa w przypadku obiektywu Opera 50 mm f/1.4 FF to Tokina Extremly Low Reflection (ELR), czyli powłoki antyrefleksyjne nowej generacji, które minimalizują refleksy świetlne i flary. To rozwiązanie najbardziej docenimy, wykonując zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych. Żeby jeszcze lepiej pracowało się w terenie, pełnym pyłu i wilgoci, Tokina Opera 50 mm f/1.4 FF ma dodatkowe uszczelnienia. Ta cała nowoczesność dostępna jest w cenie 4175 złotych.
Tokina Opera 16-28 mm f/2.8 FF
W tym przypadku układ optyczny składa się z 15 elementów w 13 grupach. Wśród nich są elementy ze szkła o niskiej dyspersji, które minimalizują abberację sferyczną i chromatyczną. Dzięki temu bokeh przy ogniskowej 28 mm powinien być naturalny i delikatny. Jest to coś, co wyróżnia to szerokokątne cudo na tle konstrukcji. Producent umieszcza tam także 3 soczewki asferyczne i dziewięciolistkową przysłonę, która daje możliwość ostrzenia z 28 cm, a minimalny otwór przysłony wynosi f/22.
Tokina obiecuje wysoką rozdzielczość w całym zakresie ogniskowych oraz odwzorowanie kolorów na wysokim poziomie i doskonały kontrast. Obiektyw Opera 16-28 mm f/2.8 FF jest cichszy i szybszy od poprzednich propozycji producenta, a to za sprawą nowoczesnego silnika AF z czujnikiem magnetycznym AF GMR.
W tym szkle także został zastosowany mechanizm sprzęgła Ona-Touch Focus, dzięki któremu można przełączyć między trybami AF i MF przesuwając pierścień ostrości. Tokina robi ukłon w stronę użytkowników aparatów Nikon i Canon, stosując różne kierunki obrotu pierścienia ostrości, tak jak ma to miejsce w obiektywach systemowych. Choć szkło daje duże możliwości, to niestety nie jest najlżejsze - waży 940 g. Jego rozmiar to 89 mm x 133,5 mm. Cena szkła Tokina Opera 16-28 mm f/ 2.8 FF to 3145 złotych.