"Botanical", czyli szklane domy Samuela Zellera

"Botanical", czyli szklane domy Samuela Zellera

Niemiecki pisarz, Paul Scheerbart, w 1914 roku opowiadał o szklanych budynkach, które inspirowały architektów. Szkło w architekturze było tematem również dla Stefana Żeromskiego w latach 1921-1924, kiedy to pisał w "Przedwiośniu" o "szklanych domach".
Niemiecki pisarz, Paul Scheerbart, w 1914 roku opowiadał o szklanych budynkach, które inspirowały architektów. Szkło w architekturze było tematem również dla Stefana Żeromskiego w latach 1921-1924, kiedy to pisał w "Przedwiośniu" o "szklanych domach".
Źródło zdjęć: © © Samuel Zeller / [Instagram](https://www.instagram.com/zellersamuel/)
Monika Homan
17.08.2018 13:19, aktualizacja: 18.08.2018 15:19

Samuel Zeller przemierza Europę fotografując botaniczne ogrody w stylu, który przypomina mistrzów malarstwa. Jego fotografie ogląda się z prawdziwą przyjemnością.

Szkło jest często tematem artystów w różnych dziedzinach sztuki. Można o nim pisać, można w nim rzeźbić i można je też fotografować. Samuel Zeller w swojej serii "Botanical" postanowił robić zdjęcia przez szklane ściany cieplarni i ogrodów zimowych. Dzięki temu uzyskuje na swoich fotografiach malarskie efekty. Wykorzystuje on kolory roślinności i fakturę szkła, żeby stworzyć zdjęcia, które na myśl przywodzą obrazy malowane pędzlem Maneta czy Renoira.
Szkło jest często tematem artystów w różnych dziedzinach sztuki. Można o nim pisać, można w nim rzeźbić i można je też fotografować. Samuel Zeller w swojej serii "Botanical" postanowił robić zdjęcia przez szklane ściany cieplarni i ogrodów zimowych. Dzięki temu uzyskuje na swoich fotografiach malarskie efekty. Wykorzystuje on kolory roślinności i fakturę szkła, żeby stworzyć zdjęcia, które na myśl przywodzą obrazy malowane pędzlem Maneta czy Renoira.© © Samuel Zeller / [Instagram](https://www.instagram.com/zellersamuel/)
Pierwsze szklarnie powstawały już w czasach Rzymian, ale dopiero w XIX wieku zaczęto je powszechnie stawiać. Zamknięte, kontrolowane małe światy, odporne na mróz i szkodniki stworzyły warunki, w których często powstają małe dżungle z tropikalnymi okazami roślin, przywiezionych z dalekich krajów. To właśnie w jednym z takich ogrodów botanicznych - w Genewie - zaczął się fotograficzny projekt Zellera. W Marcu 2015 roku, podczas słonecznego popołudnia, po stresującym dniu w pracy, fotograf odwiedził to miejsce i zrobił kilka przypadkowych zdjęć roślin. Mniej więcej tydzień po tym, kiedy przeglądał zdjęcia na komputerze, zauważył w nich potencjał. Od tamtego czasu odwiedził wiele szklarni w całej Europie, również w Polsce.
Pierwsze szklarnie powstawały już w czasach Rzymian, ale dopiero w XIX wieku zaczęto je powszechnie stawiać. Zamknięte, kontrolowane małe światy, odporne na mróz i szkodniki stworzyły warunki, w których często powstają małe dżungle z tropikalnymi okazami roślin, przywiezionych z dalekich krajów. To właśnie w jednym z takich ogrodów botanicznych - w Genewie - zaczął się fotograficzny projekt Zellera. W Marcu 2015 roku, podczas słonecznego popołudnia, po stresującym dniu w pracy, fotograf odwiedził to miejsce i zrobił kilka przypadkowych zdjęć roślin. Mniej więcej tydzień po tym, kiedy przeglądał zdjęcia na komputerze, zauważył w nich potencjał. Od tamtego czasu odwiedził wiele szklarni w całej Europie, również w Polsce.© © Samuel Zeller / [Instagram](https://www.instagram.com/zellersamuel/)
Zanim Samuel wybierze szklarnię, do której chce się wybrać, wyszukuje w internecie informacji na temat tego, jaką fakturę ma szkło i jakie rośliny znajdują się przy ścianach. Fotograf wywodzi się z artystycznej rodziny, dlatego komponowanie obrazu nie stwarza mu trudności.
Zanim Samuel wybierze szklarnię, do której chce się wybrać, wyszukuje w internecie informacji na temat tego, jaką fakturę ma szkło i jakie rośliny znajdują się przy ścianach. Fotograf wywodzi się z artystycznej rodziny, dlatego komponowanie obrazu nie stwarza mu trudności.© © Samuel Zeller / [Instagram](https://www.instagram.com/zellersamuel/)
W twórczości Zellera szkło jest też symbolem nadziei. W czasach zmieniających się warunków, kiedy pory roku stają się coraz mniej wyraźne, a pogoda bywa nieprzewidywalna, możliwość kontrolowania klimatu, staje się praktyczna. Na świecie ludzie stosują innowacyjne sposoby uprawy roślin - żywe dachy, systemy akwaponiczne czy miejskie farmy. Scheerbart uważał, że szkło może przemienić świat w piękniejsze, bardziej etyczne miejsce. Zdjęcia Zellera pokazują, że ludzka pomysłowość może działać w zgodzie z naturą.
W twórczości Zellera szkło jest też symbolem nadziei. W czasach zmieniających się warunków, kiedy pory roku stają się coraz mniej wyraźne, a pogoda bywa nieprzewidywalna, możliwość kontrolowania klimatu, staje się praktyczna. Na świecie ludzie stosują innowacyjne sposoby uprawy roślin - żywe dachy, systemy akwaponiczne czy miejskie farmy. Scheerbart uważał, że szkło może przemienić świat w piękniejsze, bardziej etyczne miejsce. Zdjęcia Zellera pokazują, że ludzka pomysłowość może działać w zgodzie z naturą.© © Samuel Zeller / [Instagram](https://www.instagram.com/zellersamuel/)
Zdjęcia z serii "Botanical" zostały zamknięte w albumie o tym samym tytule.
Zdjęcia z serii "Botanical" zostały zamknięte w albumie o tym samym tytule.© © Samuel Zeller / [Instagram](https://www.instagram.com/zellersamuel/)

Więcej fotografii Zellera możecie zobaczyć na jego koncie na Instagramie.

Obraz
© © Samuel Zeller / [Instagram](https://www.instagram.com/zellersamuel/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)