Sztuczna inteligencja "czyta w myślach" i tworzy z nich obrazy

Sztuczna inteligencja "czyta w myślach" i tworzy z nich obrazy

Sztuczna inteligencja odtwarza obrazy na bazie fal mózgowych.
Sztuczna inteligencja odtwarza obrazy na bazie fal mózgowych.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski
26.08.2022 14:37, aktualizacja: 28.08.2022 14:25

Technologia sztucznej inteligencji rozwija się w zawrotnym tempie. Tym razem nie będziemy mówić o tym, co sobie "wyobrażają" algorytmy, lecz o tym, jak tworzą obrazy z naszych myśli. Naukowcy z Uniwersytetu Radboud przedstawili wyniki swoich badań.

Nowa technologia opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Radboud w Holandii opiera się na odczytywaniu fal mózgowych i przetwarzaniu ich na obrazy wyglądające praktycznie jak zdjęcia. Dokładność algorytmów sztucznej inteligencji jest tu niezwykła i jak na pierwsze takie rozwiązanie zwiastuje niesamowity sukces. 

W wywiadzie z DW Science Unscripted, doktor Thirza Dado zajmująca się badaniami nad falami mózgowymi opowiada o projekcie. Jako specjalistka z dziedzin sztucznej inteligencji oraz neurokognitywistyki tłumaczy całą technologię, jej zastosowania i omawia wyniki. W dużym skrócie – całość opiera się na rezonansie magnetycznym mózgu, a konkretnie jego części odpowiedzialnej za widzenie. 

Po zmierzeniu aktywności mózgu u wolontariuszy podczas pobudzania go różnymi obrazami, naukowcy zaimplementowali algorytm sztucznej inteligencji, którzy przekształcił sygnał z neuronów w obraz. Efekt jest zdumiewający i dość dokładny, co świadczy o znacznym dopracowaniu algorytmu już na tym etapie badań. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W opublikowanym artykule na łamach magazynu "Nature" można przeczytać o naukowych szczegółach dotyczących całego projektu. Na poniższym zestawieniu możecie zobaczyć trzy zestawy danych po 4 obrazy każdy. Pierwsza kolumna (STIM) to obraz, który widzieli badani, druga (S1) i trzecia (S2) odpowiadają wizualizacjom przetworzonego sygnału fal mózgowych. Mimo, że twarze znacznie się różnią, jest między nimi mnóstwo podobieństw, w zależności od przerabianego obrazu. 

Obrazy stymulujące mózg i wizualizacje fal mózgowych.
Obrazy stymulujące mózg i wizualizacje fal mózgowych.© Uniwersytet Radboud

Zgodnie z tym, co mówi Thirza Dado, jej zespół jest w stanie wyszkolić algorytm na tyle dobrze, by ten tworzył wizualną reprezentację myśli, a nie fal mózgowych podczas patrzenia na obraz. Naukowcy zwracają uwagę, że może być to przydatne np. w pracy policjantów, którzy przesłuchują świadka na temat podejrzanego – wtedy wystarczy przypomnieć sobie, jak wyglądał przestępca, a komputer zajmie się całą resztą

Znacznie wyższym poziomem wykorzystania algorytmu byłaby możliwość wizualizacji snów. Wyobraźcie sobie, ile wspaniałych filmów mogłoby wówczas powstać. A wystarczy o tym jedynie pomyśleć. 

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)