Sztuczna wizja. Kobieta odzyskała wzrok dzięki okularom wideo i implantowi w mózgu

Sztuczna wizja. Kobieta odzyskała wzrok dzięki okularom wideo i implantowi w mózgu

Sztuczna wizja. Kobieta odzyskała wzrok dzięki okularom wideo i implantowi w mózgu
Marcin Watemborski
03.11.2021 11:46, aktualizacja: 26.07.2022 14:19

Jeszcze kilka lat temu, takie rzeczy mogliśmy zobaczyć jedynie w filmach science fiction. Dziś to nie wymysły naukowców a rzeczywistość. Pewna niewidoma kobieta, ponownie zobaczyła świat dzięki współczesnej technologii. To transhumanizm w czystym wydaniu!

Berna Gomez ma 58 lat i z zawodu jest nauczycielką biologii. Wskutek choroby, nerw łączący jej oczy z mózgiem uległ zniszczeniu, więc kobieta absolutnie straciła wzrok. Gomez się nie poddała i wykazała się odwagą.

3 lata temu zapisała się do eksperymentu medycznego, polegającego na wszczepieniu w jej mózg malutkiej elektrody, która niejako miała zastąpić uszkodzony nerw wzrokowy. Miała ona rozmiar 4x4 mm. To był dopiero początek.

Zadaniem naukowców była zamiana tego, co widzimy, na impuls, który mógłby odczytać mózg w formie obrazu. Stworzenie cyfrowego nerwu wzrokowego nie było jednak proste. Po wielu próbach się udało. Kora wzrokowa była w stanie zrozumieć sygnał i przedstawić Bernie Gomez cyfrowy obraz tak, że został on odczytany przez mózg jak ten organiczny.

Na potrzeby prób klinicznych, zostały zbudowane specjalne okulary wideo, dzięki którym Gomez ponownie mogła zobaczyć świat. Ich zadaniem jest przesyłanie informacje o obrazie bezpośrednio do elektrod w mózgu. Pozwoliło to kobiecie ponownie rozróżniać kształty, odczytywać linie pojawiające się przed nią oraz odróżnić niektóre litery z alfabetu.

Mimo tego, że przed badaczami jeszcze długa droga do tego, by pozwolić osobom niewidomym zobaczyć świat takim, jaki jest, to pierwsze kroki zapowiadają się obiecująco. Bezprzewodowa technologia przesyłania obrazu oraz bioinżynieria przestały być pieśnią przyszłości. Ta zaś dzieje się już dziś.

Całość badań możecie przeczytać na łamach Journal of Clinical Ivestigations.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)