Sztuczna inteligencja pokazała, jak by wyglądali, gdyby żyli. Poznajesz ich?

Tak mógłby wyglądać Elvis Presley, gdyby dzisiaj żył i zachował pełnię zdrowia.
Tak mógłby wyglądać Elvis Presley, gdyby dzisiaj żył i zachował pełnię zdrowia.
Źródło zdjęć: © Instagram | Alper Yesitas
Marcin Watemborski

26.09.2022 11:16, aktual.: 26.09.2022 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Artysta postanowił wykorzystać sztuczną inteligencję nie do generowania nowych obrazów, a do przerabiania starych. Jego algorytm postarzał ludzi na zdjęciach, a konkretniej znane osoby, które już odeszły. Dzięki SI możemy mieć pogląd na to, jak mogłyby wyglądać dzisiaj, gdyby jeszcze żyły.

Ktoś powie, że na zdjęciach nie zobaczymy nic nowego, bo przecież FaceApp zrobi to samo. Otóż nie. Wspomniana aplikacja nie bierze pod uwagę zbyt wielu indywidualnych cech, a jedynie dostosowuje swój do obrazów to, co ma wgrane. Algorytmu sztucznej inteligencji robią coś innego, analizując fotografię piksel po pikselu.

Alper Yesitas zawodowo jest prawnikiem, ale jego prawdziwą pasją jest fotografia. Od wielu lat wygrywa liczne nagrody. Tym razem nie zobaczymy jednak zdjęć jego autorstwa, ale wyniki tego, co otrzymał przepuszczając historyczne zdjęcia znanych ludzi przez sztuczną inteligencję. Gwarantujemy wam – oniemiejecie z podziwu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Artysta zastanawiał się, jak wyglądałyby dziś liczne znane osoby, głównie muzycy, ale też aktorzy czy inni. Wśród opublikowanych przez niego obrazów zobaczymy m.in. Michaela Jacksona, Elvisa Presleya, Bruce’a Lee, Kurta Cobaina, Johna Lennona, Jimiego Hendrixa, 2Paca Shakura czy Freddiego Mercury.

Yesitas wykorzystał do serii portretów różne algorytmy sztucznej inteligencji. Autor cyklu wspomina, że każde zdjęcie musiał wgrywać do kilku programów i to wielokrotnie. Wybrał efekty, które według niego wyglądały najlepiej.

Więcej prac znajdziecie na Instagramie Alpera.

Marcin Watemborski. redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)