Sztuczna inteligencja prawdę ci powie. Te kamery badają zadowolenie ludzi

Technologia obrazowania w połączeniu ze sztuczną inteligencją pozwala na kompletnie nowy sposób postrzegania świata. Włoskie muzea postanowiły wykorzystać zaawansowane rozwiązania do sprawdzenia, które dzieła najbardziej podobają się odwiedzającym.

Sztuczna inteligencja prawdę ci powie. Te kamery badają zadowolenie ludzi
Marcin Watemborski

Badania nad zainteresowaniem ludzi sztuką odbywają się we włoskiej Bolonii. Naukowcy postanowili zainstalować przed dziełami sztuki kamery wyposażone w algorytmy sztucznej inteligencji, których zadaniem jest sprawdzenie, które dzieła i jak długo są oglądane. Jakby tego było mało, kamery analizują zachowanie i mimikę osób przed konkretnym obrazem.

Jeśli jesteście ciekawi, jak system sprawuje się w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, to musicie wiedzieć, że programiści o tym pomyśleli. Kamery sprawdzają, czy odwiedzający mają poprawnie założone maseczki, co jest obowiązkowe na terenie włoskich muzeów. Jeśli wykryją, że ktoś nie ma zasłoniętych ust i nosa, poinformują o tym obsługę i zwrócą uwagę odwiedzającemu.

Progetto 'Share Art': particolare dell’alert anti Covid 1

Pierwsze próby działania systemu zostały podjęte już w 2016 roku, ale dopiero teraz zaczął działać, jak należy. Właśnie dlatego Instituione Bologna Musei postanowiło wprowadzić kamery do większej liczby ośrodków kultury. Dotychczas zgromadzone dane pokazują, że przed większością dzieł ludzie spędzają od 5 do 7 sekund. Te bardziej interesujące zatrzymują odwiedzających na ok. 15 sekund.

Na podstawie zebranych informacji, bolońskie muzea będą pracowały nad ekspozycją dzieł. Zamiana ich miejsc ma być wygodniejsza dla odwiedzających i zapewni odpowiedni rytm chłonięcia sztuki.

Progetto 'Share Art': particolare dell’alert anti Covid 2

Szczegółowy opis działania projektu znajdziecie na stronie internetowej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)