Sztuczna inteligencja usunie wodę ze zdjęć podwodnych. To niesamowite!

Sztuczna inteligencja usunie wodę ze zdjęć podwodnych. To niesamowite!

Sztuczna inteligencja usunie wodę ze zdjęć podwodnych. To niesamowite!
Marcin Watemborski
14.11.2019 10:54, aktualizacja: 26.07.2022 15:32

Na pewno wiecie, jak wyglądają typowe zdjęcia podwodne. Są mętne, mają zmieniony kolor ze względu na barwę ośrodka – wody. Często zdarza się, że są zakrzywione. Technologia Sea-thru pozwala na ”usunięcie” wody z takich obrazów. Zobaczcie, jak algorytm działa w praktyce.

Inżynierka Derya Akkaynak z MIT (Massachusetts Institute of Technology) we współpracy z Tali Treibitz z Uniwersytetu Haifa stworzyła algorytm Sea-thru. Może on zrewolucjonizować fotografię podwodną, która jednoznacznie jest kojarzona ze zniekształceniami, zafarbem i brakiem przejrzystości. Zdjęcia przepuszczone przez sztuczną inteligencję nabierają kompletnie nowego wyrazu.

Jak działa algorytm Sea-thru?

Działanie algorytmu polega na korekcji specyficznej dominanty barwnej oraz zniekształceń, spowodowanych przez sposób, w jaki światło rozchodzi się w ośrodku. Woda ma inną gęstość niż powietrze, przez co fala (światło) zachowuje się tam kompletnie inaczej. Można pokusić się o stwierdzenie, że kadry po analizie i zmianie wyglądają tak, jakby woda nie istniała, a człowiek patrzył na obraz na wolnym powietrzu.

This researcher created an algorithm that removes the water from underwater images

Program powstał w oparciu o ponad 1100 zdjęć wykonanych w różnych ośrodkach wodnych. Dla każdego z nich została stworzona specjalna tabela interpretacji barw. Na podstawie danych, naukowczynie wytrenowały model SI, by rozpoznawał i stosował wyrównania do wszystkich zdjęć podwodnych.

Akkaynak zwróciła uwagę na zmiany postrzegania konkretnych obiektów w zależności od odległości, w której fotografowała. Podczas robienia zdjęć raf koralowych umieszczała próbnik kolorów, obok, fotografowała z różnych kątów, a później zabierała go i ponownie robiła zdjęcia. Teraz, gdy algorytm działa, próbniki nie są już potrzebne.

Obraz
Obraz;

Nie chodzi tu jedynie o zmiany, które moglibyście zastosować manualnie przy użyciu programów graficznych. Oczywiście – zmiana koloru, wydobycie cieni i wyprostowanie zdjęcia to banał. Gorzej już by było z zakrzywieniami obrazu wynikającymi ze sposobu rozchodzenia się światła.

Myśle, że Sea-thru sprawdzi się doskonale w zdjęciach dokumentalnych, ale może niekoniecznie w fotografii artystycznej, gdzie woda nadaje onirycznego charakteru dziełom. Tak czy inaczej – jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu odwzorowania barw, do którego doszły Derya Akkaynak i Taili Treibitz.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej projektu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)