Nowy algorytm SI sprawi, że zdjęcia ożyją

Nowy algorytm SI sprawi, że zdjęcia ożyją

Nowy algorytm SI sprawi, że zdjęcia ożyją
Źródło zdjęć: © ©Pexels
Justyna Kocur-Czarny
18.06.2019 08:17, aktualizacja: 26.07.2022 15:46

Jeśli kiedykolwiek fascynowały was żywe obrazy rodem z Harry'ego Pottera, to mamy dla was coś magicznego. Sztuczna inteligencja sprawi, że ludzie wyskoczą ze zdjęcia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie oraz programiści Facebooka stworzyli program, który pozwala na bardzo realistyczną animację ludzi ze zdjęć. Wprowadzając statyczną fotografię jako element początkowy, sztuczna inteligencja przetwarza obraz, który porusza kończynami, powiększa i zmienia położenie ciała. To efekt 3D, którego nie spodziewaliśmy się uzyskać z dwuwymiarowych, nieruchomych fotografii.

Jak działa algorytm animacji?

Najpierw wprowadza się statyczne zdjęcie lub rysunek. Sztuczna inteligencja rozpoznaje sylwetkę, a następnie nanosi trójwymiarowy model ludzkiego ciała. Kolejnym krokiem jest opracowanie prawdopodobnego podziału na części ciała (gdzie znajduje się ręka, głowa, noga danej postaci). Na tej podstawie tworzy realistyczną siatkę, która animuje obiekt.

Na filmiku prezentującym pracę naukowców, postaci wyglądają jak żywe. Każda porusza się w inny sposób. Koszykarz biegnie, postać z obrazu Picasa idzie powoli, a Eskimos skacze. Wszystko to wygląda bardzo realistycznie.

Photo Wake-Up: 3D Character Animation from a Single Photo

Za pomocą okularów do rozszerzonej rzeczywistości możemy zobaczyć sylwetki wyskakujące z fotografii i przemieszczające się poza nimi. Naukowcy zapowiadają, że to dopiero pierwszy krok w tworzeniu nowego poziomu percepcji zdjęć. Projekt "Photo Wake-Up" z pewnością będzie rozwijany.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)