Tafla lodu na Bajkale to kopalnia fotograficznych okazji dla śmiałków

Tafla lodu na Bajkale to kopalnia fotograficznych okazji dla śmiałków

Tafla lodu na Bajkale to kopalnia fotograficznych okazji dla śmiałków
Źródło zdjęć: © © Kristina Makewa / [Instagram](https://www.instagram.com/hobopeeba/)
Marcin Watemborski
03.04.2018 06:24, aktualizacja: 26.07.2022 18:05

Bajkał jest najgłębszym i najczystszym jeziorem na Ziemi. W zimie zamarza do tego stopnia, że tafla lodu ma grubość około 1,5-2 metrów. Uchwycone w niej bąbelki powietrza i pęknięcia tworzą niesamowite struktury.

Jezioro Bajkał ma około 600 kilometrów długości. Tafla lodu osiąga na nim grubość 1,5-2 metrów i potrafi udźwignąć pojazd o ciężarze nawet 15 ton. Oczywiście zdarzają się przypadku, w których lód się załamuje i samochody wpadają do jeziora.

W różnych częściach tafli powstają niesamowite załamania i pęknięcia, dzięki czemu można prześledzić sposób, w jaki zamarza jezioro – warstwa po warstwie. Interesujące jest to, że w lodzie można znaleźć wiele ryb lub kawałków drewna, które nadają strykturom niesamowity charakter.

Kiedy wejdziecie na zamarznięte jezioro, zrozumiecie, że naprawdę jest to najczystszy zbiornik wodny na Ziemi – z góry możecie zobaczyć pływające pod spodem ryby, zielone kamienie, rośliny oraz gdzieniegdzie piękne dno. Bajkał jest tak czysty, że widoczność sięga nawet 40 metrów w głąb wody.

Jezioro jest nie tylko najczystsze na świecie, ale również najgłębsze. W niektórych miejscach ma ono aż 1642 metry. Dla porównania – są tylko dwa inne jeziora, których głębokość przekracza 1000 metrów: Tanganika (1470 metrów) oraz Morze Kaspijskie (1025 metrów).

Miejscami tafla lodu przypomina lustro. Śmiało można wtedy wykonać zdjęcie idealnego odbicia tego, co znajduje się nad powierzchnią wody. Wiele osób przemierza Bajkał na łyżwach, rowerach czy saniach. Niektórzy organizują piesze wędrówki przez setki kilometrów, robiąc przystanki i rozbijając namioty na lodzie. Niesamowity klimat!

Lód na Bajkale utrzymuje się mniej więcej do maja, ale w już w kwietniu nikt nie podejmuje wyzwania przejechania po nim samochodem. Bąbelki, które widzicie, powstały wskutek uwalniania się metanu wytwarzanego przez algi. Jedyną rzeką, która wypływa z Bajkału jest Angara, wszystkie inne dookoła wpadają do niego, zasilając wody.

Odnośnie rzek – istnieje legenda, mówiąca, że Ojciec Bajkał miał 336 rzecznych synów i tylko jedną córką – Angarę. Wszyscy synowie wpływali do Ojca, by uzupełnić poziom wód, a córka zakochała się w Jieniseju (rzece w Rosji) i zaczęła zabierać Bajkałowi wszystkie wody, żeby dawać je ukochanemu. W odpowiedzi Ojciec rzucił na córkę ogromny kamień i ją przeklął. Kamień Szamana leży na początku Angary.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)