Tajemnica magicznej funkcji Photoshopa wytłumaczona. Zobacz, na czym polega Content Aware Scaling [wideo]

Content Aware Scaling / http://www.projectwoman.com
Content Aware Scaling / http://www.projectwoman.com
Kamila Dworniczak

11.11.2010 14:00, aktual.: 01.08.2022 15:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowe odsłony Photoshopa fundują użytkownikom coraz bardziej zaskakujące ulepszenia, dzięki którym praca z programem staje się łatwiejsza i o wiele bardziej przyjemna. Mamy coś dla tych, których intryguje, co kryje się za najbardziej magicznymi funkcjami programu.

Nowe funkcje Photoshopa

Jakiś czas temu pisaliśmy o nowych, zaskakujących funkcjach Photoshop CS5. Przy tej okazji prezentowaliśmy narzędzie Content Aware Fill, które ułatwia automatyczne wycinanie niepotrzebnych fragmentów zdjęcia i wypełniane ich brakujących części.

Content-Aware Scale in Photoshop CS4 |

Czas spojrzeć na technologię Content Aware Scaling dostępną na pokładzie Photoshopa CS4 i CS5.

Jak działa narzędzie Content Aware Scale?

Dzięki funkcji Content Aware Scale możemy łatwo i szybko zmienić rozmiar lub kształt zdjęcia bez konieczności kadrowania oraz wycinania jego fragmentów, a co za tym idzie: nie zniekształcamy obrazu. Perspektywa kadru zmienia się, ale zawartość zostaje zachowana.

Przed skalowaniem:

Contenet Aware Scaling | Przed skalowaniem
Contenet Aware Scaling | Przed skalowaniem

Po skalowaniu:

Content Aware Scaling | Po skalowaniu
Content Aware Scaling | Po skalowaniu

Elastyczne powiększanie lub zmniejszanie rozmiaru zdjęcia jest tu możliwe na bazie algorytmu Seam Carving. Mówiąc prosto: dzięki operacjom na energetycznej mapie obrazu, która zawiera obszary o większym lub mniejszym natężeniu.

W przypadku ?normalnej? zmiany rozmiaru zdjęcia ? opartej na przekształceniach matematycznych ? wyszukiwane są proste kolumny pikseli o najmniejszej wartości energetycznej. Następnie program usuwa je lub dodaje - jak komórki w tabelce. Efektem jest obraz nienaturalnie rozciągnięty lub zwężony, a więc po prostu zniekształcony.

Dzięki nowej technologii w obrazach wyszukiwane są fale pikseli (seams), należące do tego samego obszaru energetycznego. Następnie program usuwa lub dodaje poszczególne fale. W rezultacie obraz może być dowolnie kształtowany, a jego zawartość pozostaje zachowana. Nie ma deformacji, a my możemy cieszyć się efektownie zmodyfikowaną fotografią.

Cały opisywany tu proces został świetnie wytłumaczony na filmie, który prezentował tę technologię podczas konferencji SIGGRAPH 2007:

Image resize

Źródło: PetaPixel

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także