Tak będzie wyglądał świat po 2012

Tak będzie wyglądał świat po 2012

Fot. Lori Nix+
Fot. Lori Nix+
Łukasz Łusiak
25.12.2010 17:17, aktualizacja: 01.08.2022 14:51

Wedle pradawnego kalendarza Majów 21 grudnia 2012 roku nasz świat czeka apokalipsa. Jak będzie wyglądał nasz świat po tej dacie i co fotografia ma z tym wspólnego?

Odpowiedzi na to pytanie udziela nam amerykańska fotografka i autorka dioram Lori Nix, która zaprezentowała kolejną serię swoich prac zatytułowanych „The City”. Przedstawia ona świat, w którym przyjdzie funkcjonować nielicznym ocalonym z wielkiej katastrofy.

Lori Nix najpierw wykonuje niezwykle szczegółową dioramę, makietę modelarską. Przygotowanie jednej zajmuje jej około siedmiu miesięcy. Następnie fotografuje powstałą scenerię wielkoformatowym aparatem z negatywem 8 x 10. Sam wydruk odbywa się w tradycyjny sposób - ciemnia, papier fotograficzny, powiększalnik.

Co ciekawe, Lori nie używa w swojej pracy Photoshopa - to, co widzimy na fotografiach, nie zostało poddane żadnemu retuszowi cyfrowemu. Efekty? Zdjęcia Nix są bardzo przejmujące, ponieważ dość wiernie odtwarzają otaczający nas świat.

Fot. Lori Nix
Fot. Lori Nix

Amerykanka znana jest z tego, że na swoich zdjęciach kreuje katastrofy, wypadki i kataklizmy. Wszystkie są przerażające, ale zarazem piękne, malownicze, tajemnicze.

Swoje młode lata Lori spędziła na tzw. Środkowym Zachodzie w USA. Rejon ten jest uważany za miejsce najczęściej nawiedzane przez rozmaite katastrofy w USA - powodowane przez naturę (burze, wichury, powodzie) albo przez ludzi (pożary, wypadki samochodowe lub katastrofy lotnicze). Sama Lori przyznaje, że wiele z dzisiejszych inspiracji zaczerpnęła właśnie ze wspomnień z dzieciństwa.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie autorki: http://www.lorinix.net

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)