Tak wygląda świat widziany z wysokości 12 tysięcy metrów

Tak wygląda świat widziany z wysokości 12 tysięcy metrów
Źródło zdjęć: © © Martijn Kort / [Instagram](https://www.instagram.com/flightdeck_views/)
Marcin Watemborski

21.09.2016 06:27, aktual.: 21.09.2016 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Martijn Kort jest pilotem oraz pasjonatem fotografii lotniczej. Dzięki pełnionej funkcji jest w stanie uwiecznić niesamowitą perspektywę otaczającego go świata. Każdego tygodnia lata na wysokości 12 tysięcy metrów, fotografując z kokpitu samolotu, który pilotuje.

Martijn Kort lata od maleńkości. Jego ojciec i dziadek byli pilotami balonów, a młody Martijn zaczął latać z nimi. Kiedy trochę podrósł, podleciał do szkoły lotniczej i tak już zostało. Po otrzymaniu licencji pilota zaczął latać trochę innymi maszynami, co pozwoliło mu również rozwinąć jego drugą pasję – fotografowanie.

To, co jest charakterystyczne dla jego zdjęć, to wyczucie kadru oraz umiejętność uwiecznienia niesamowitych panoram z pięknym porannym lub wieczornym światłem. Jeśli zastanawiacie się – jak nauczyć się robić tak piękne zdjęcia, podczas latania, odpowiedź jest prosta: „praktyka czyni mistrza”.

Fotografia jest nie tylko sztuką patrzenia na świat, ale również adaptacji. Będąc fotografem, każdy musi przywyknąć do warunków, w których przyszło mu pracować nad pięknem rzeczywistości. Jednym z głównych wyzwań, którym musi stawić czoła Kort, jest zachowanie dużej rozpiętości tonalnej tak, by ująć wnętrze samolotu, oraz niekiedy silne światło wschodzącego słońca.

Podczas dnia jest podobnie – ostre światło świeci prosto w oczy pilota, przez co w kabinie jest bardzo ciemno. Zbalansowanie różnicy ekspozycji bywa trudne, ale dzięki technice bracketingu Martijn radzi sobie z tym problemem.

Kadrowanie również bywa trudne – pilotując samolot trzeba się konkretnie skupić, a kiedy przychodzi do fotografowania – czasem występują problemy z odpowiednim zaplanowaniem zdjęcia, ze względu na ograniczenie, jakim jest każde z okien. Ponadto – każde z nich składa się z 3 warstw szkła z elementem grzewczym w środku, a ponadto szyby są zagięte, co powoduje liczne zniekształcenia. Według pilota niemożliwym jest zrobienie zdjęcia obiektywem powyżej ogniskowej 70 mm, ponieważ nie ma szans, by taki obrazek był ostry.

Więcej zdjęć Martijna możecie podziwiać na jego stronie internetowej, Instagramie, Facebooku oraz 500px.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia