Tak żyją ludzie. Ich sypialnie pokazują to najlepiej

Tak żyją ludzie. Ich sypialnie pokazują to najlepiej

Tak żyją ludzie. Ich sypialnie pokazują to najlepiej
Źródło zdjęć: © © Barbara Peacock / [Instagram](https://www.instagram.com/barbara.peacock_abedroom/)
Marcin Watemborski
10.12.2021 08:29, aktualizacja: 10.12.2021 09:29

Sypialnia jest najbardziej intymnym miejscem każdego domu. To tutaj ludzie przestają udawać i są po prostu sobą – bez żadnych dodatków, bez życia na pokaz. Sypialnia, jej wygląd i stan, najlepiej określa sposób życia danej osoby. Barbara Peacock odwiedziła mnóstwo ludzi, by stworzyć socjologiczny portret społeczeństwa.

Barbara Peacock wpadła na świetny pomysł. Jej projekt fotograficzny American Bedroom, który zapewnił jej grant agencji Getty Images, to doskonały dokument o amerykańskim stylu życia. W zaciszu sypialni ludzie mogą być sobą, bez usilnego spełniania konwenansów społecznych, bez udawania.

Fotografka stale przemierza USA, by tworzyć antropologiczny portret mieszkańców kraju, ukazując niesamowite zróżnicowanie. Każde zdjęcie jest inne, każdy bohater wygląda inaczej, a ich przestrzeń oddaje wartości, które wyznaje. Nie można tu mówić o uśrednieniu tytułowej amerykańskiej sypialni, co świadczy o bardzo dużym rozstrzale społecznym – nie tylko pod kątem gustu, ale i zamożności obywateli.

Projekt narodził się w 2016 roku, gdy Barbara pewnego dnia obudziła się i z okna sypialni spojrzała na ogród. Gdy się odwróciła, zobaczyła męża składającego pościel, a cały pokój był skąpany w złotym świetle poranka. Widok harmonii i spokoju sprawił, że zaczęła się zastanawiać, czy inni ludzie mają podobne odczucia względem swojego małego azylu. Wówczas fotografka zrozumiała, że sypialnie są miejscem, które opowiada historię każdego człowieka.

Na zdjęciach autorstwa Peacock zobaczymy bardzo duże kontrasty – są ludzie bardzo młodzi oraz starzy, bogaci i biedni, samotni i zakochani, Wszystkich łączy jednak poczucie bezpieczeństwa, które zapewniają i ich schronienia – bez względu na to, jakie by nie były. Ten projekt opowiada właśnie o tym, o zaspokojeniu jednej z podstawowych potrzeb każdego człowieka.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)