Tamron SP 70‑200mm f/2.8 Di VC USD G2 i Tamron 10‑24mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD - nowe wersje popularnych zoomów do lustrzanek FF i APS‑C
Tamron wypuścił nowe wersje popularnych zoomów - 70-200mm f/2.8, który jest dedykowany do lustrzanek pełnoklatkowych oraz 10-24mm f/3.5-4.5 do aparatów z matrycą APS-C. Nowe szkła zostały znacznie ulepszone.
07.02.2017 | aktual.: 26.07.2022 18:38
Obiektyw telezoom 70-200 mm f/2.8 to popularne szkło, które pozwala na wiele zastosowań - od portretu, przez reportaż, aż do krajobrazu. Tego typu obiektywy bardzo często lądują w torbie fotografów zawodowych, razem z szerszym zoomem albo kilkoma stałkami. Dlatego propozycje systemowe są bardzo drogie, więc warto zwrócić uwagę na niezależnych producentów.
Tamron postanowił wypuścić nową wersję takiego obiektywu. Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD G2 będzie oferował szybszy autofokus od swojego poprzednika oraz lepszą stabilizację oferującą nawet 5 EV. Obiektyw jest odporny na wilgoć oraz kurz, poza tym został gruntownie przebudowany także pod względem budowy optycznej. Nowa konstrukcja optyczna składa się z 23 elementów w 17 grupach i zawiera elementy o niskiej i bardzo niskiej dyspersji w celu zmniejszenia aberracji chromatycznych.
Tamron zastosował także dwa mikrokomputery oraz nowy algorytm AF, które poprawiają szybkość ustawiania ostrości i jego dokładność. Minimalną odległość ostrzenia zredukowano do 0,95 m. Obiektyw 70-200 mm f/2.8 obsługuje także telekonwertory Tamron 1.4x i 2x, więc dość łatwo zrobić z niego obiektyw obejmujący nawet 400 mm, który będzie oferował nadal przyzwoitą jasność.
Drugi obiektyw, który zaktualizował Tamron, to szerszy zoom dedykowany do lustrzanek z matrycą APS-C - Tamron 10-24mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD. Producent dodał stabilizację i poprawił jakość zastosowanej optyki. W obiektywie zastosowano elementy LD, XLD, hybrydowe elementy asferyczne oraz powłokę antyrefleksyjną Broad-Band. Tamron dodał stabilizację, nie zwiększając rozmiarów obiektywu, co więcej, ma ona oferować skuteczność na poziomie 4 EV. Obiektyw wykorzystuje również nowy napęd autofokusu HLD (High/Low torque modulated Drive), który ma sobie dobrze dawać radę z ciężkimi elementami odpowiedzialnymi za ustawianie ostrości. Poza tym przednia soczewka jest zabezpieczona powłoką fluorytową, dzięki czemu jest bardziej odporna na wodę i oleje. Obiektyw jest także odporny na wilgoć.
Niestety, nie znamy jeszcze polskich cen obiektywów.