Tatry: 8 najpiękniejszych szczytów do fotografowania

Karol Nienartowicz zajmuje się fotografią górską Tatr od 15 lat. Z tej okazji postanowił napisać przewodnik po Tatrach dla osób, które fotografują. Ale nie tylko dla nich. Książka jest dla każdego, kto chce oglądać w Tatrach najlepsze widoki, najciekawsze panoramy i zobaczyć to, co krajobrazowo jest najbardziej w tych górach interesujące.

Koprowy Wierch
Koprowy Wierch
Źródło zdjęć: © © Karol Nienartowicz / [www.karolnienartowicz.com](http://www.karolnienartowicz.com/)
Marcin Watemborski

W ramach przybliżenia wam 581-stronicowej książki Karola Nienartowicza "Najpiękniejsze szlaki w Tatrach dla fotografów i turystów" przygotował on dla was zestawienie 8 najciekawszych do fotografowania szczytów w Tatrach.

Opis szczytów: Karol Nienartowicz

Giewont (1895 m)

Najbardziej charakterystyczny szczyt polskich Tatr i obowiązkowy punkt na "bucket list" każdego tatrzańskiego turysty. Koniecznie do wejścia już podczas pierwszego pobytu w Tatrach! Giewont to góra-symbol. Najbardziej znany szczyt w polskich Tatrach, górujący nad Zakopanem charakterystyczną sylwetką przypominającą leżącego człowieka. Mówią na niego "śpiący rycerz" (choć mnie zawsze bardziej przypominał Indianina z bogatym pióropuszem), który według legendy ma wstać, gdy w Polsce będzie się źle działo. Poza banałami i symbolicznymi kwestiami trzeba podkreślić, że z Giewontu rozciąga się piękny widok na Zakopane i Tatry Wysokie. Fotograficznie szczyt bardzo interesujący i dający bogate możliwości, dlatego bywam tam dość często. Z Giewontu rozciąga się jeden z najbardziej wysokogórskich widoków w Tatrach Zachodnich. Pionowa ściana opadająca groźnie ku północy jest doskonałym tematem fotograficznym o każdej porze dnia i roku.

Obraz
© © Karol Nienartowicz / [www.karolnienartowicz.com](http://www.karolnienartowicz.com/)

Jarząbczy Wierch (2137 m)

Jarząbczy Wierch jest trzecim najwyższym szczytem w polskiej części Tatr Zachodnich, po Starorobociańskim Wierchu i Błyszczu. Panorama z jego szczytu jest wspaniała – rozciąga się stąd doskonały widok na Starorobociański Wierch górujący ponad połyskującymi głęboko w dolinie Račkovymi plesámi. Moim zdaniem to jeden z najlepszych kadrów fotograficznych w całych Tatrach Zachodnich – zarówno polskich jak i słowackich. Bardzo dobrze wychodzą tutaj zdjęcia zrobione za dnia, najlepiej kilka godzin po wschodzie słońca. Jeśli trafimy na dobre warunki, mamy szansę na naprawdę doskonałe ujęcia.

Obraz
© © Karol Nienartowicz / [www.karolnienartowicz.com](http://www.karolnienartowicz.com/)

Pośredni Granat (2234 m)

Pośredni Granat to środkowy szczyt będący jednym z trzech wierzchołków Granatów na trasie Orlej Perci. Oferuje piękną i wysokogórską panoramę w kierunku Koziego Wierchu oraz zapewnia świetny widok w głąb Doliny Pięciu Stawów. Zawsze w tym miejscu zatrzymuję się na dłużej, bo wychodzą tu świetne zdjęcia. W mojej opinii to jedno z najciekawszych miejsc dla zdjęć na całej Orlej Perci.

Obraz
© © Karol Nienartowicz / [www.karolnienartowicz.com](http://www.karolnienartowicz.com/)

Rysy (2499 m)

Rysy to marzenie niemal każdego turysty w Polsce. Niższy z dwóch wierzchołków to najwyższy szczyt w naszym kraju. I jeden z najpiękniejszych w całych Tatrach! Panorama, jaka się stąd roztacza, jest wyjątkowo bogata i pełna przepychu, będąc jedną z najwspanialszych - jeśli nie najlepszą - w całych Tatrach. Obejmuje prawie wszystkie najważniejsze szczyty, dalekie równiny i pogórza. Widok jest bardzo rozległy i niesamowicie urozmaicony. Każdy fotografujący w Tatrach przynajmniej jeden raz powinien odwiedzić te miejsca w pogodny dzień. Fotograficznie Rysy są prawdziwą kopalnią tematów - głównie na zdjęcia panoramiczne, ale nie tylko. Duża wysokość powoduje, że często zmienia się tu pogoda i trafiają się piękne warunki nawet w środku dnia. Jeśli chcemy najpiękniej doświadczyć Rysów, zanocujmy w Chacie pod Rysami. Wówczas bez dużego wysiłku i w pełni legalnie sfotografujemy wschód słońca i jego zachód. To właśnie wtedy zdjęcia z Rysów będą najlepsze.

Obraz
© © Karol Nienartowicz / [www.karolnienartowicz.com](http://www.karolnienartowicz.com/)

Rakuska Czuba (Veľká Svišťovka, 2038 m)

Zupełnie niepozorny szczycik, który zaskakuje wysokogórską panoramą. Rakuska Czuba to doskonały punkt widokowy na Kieżmarski i Mały Kieżmarski Szczyt, które znajdują się najbliżej i wyglądają bardzo efektownie. Ale nie tylko. Panorama obejmuje również Tatry Bielskie (świetny widok), Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt i Baranie Rogi. Fotograficznie panorama jest bardzo wdzięczna i warta wysiłku. Jeśli nie idziemy od strony Zielonego Stawu Kieżmarskiego, to najprościej dotrzeć tu od strony Łomnickiego Stawu, gdzie dojeżdża wyciąg z Tatrzańskiej Łomnicy.

Obraz
© © Karol Nienartowicz / [www.karolnienartowicz.com](http://www.karolnienartowicz.com/)

Pośrednia Magura (Prostredná Magura, 2050 m)

Szczyt oferujący najładniejsze widoki na całym grzbiecie Otargańców w Tatrach Zachodnich. Widok jest naprawdę imponujący i bardzo bogaty. Pierwsza wycieczka na Otargańce (Otrhance) była dla mnie jednym z największych zaskoczeń w całych Tatrach słowackich. Piękny, niezwykle widokowy szlak nawet w środku pogodnego, lipcowego dnia był niemal pusty. Zielony szlak to doskonała propozycja bardzo oryginalnego wypadu - jedna z najlepszych panoramicznych tras w całych Tatrach Zachodnich. Otargańce są gratką dla osób szukających nowego spojrzenia na znane miejsca i dla tych, którzy w ciszy i spokoju chcą fotografować i zdobywać miejsca rzadziej uczęszczane. Bardzo, bardzo polecam!

Obraz
© © Karol Nienartowicz / [www.karolnienartowicz.com](http://www.karolnienartowicz.com/)

Mała Wysoka (Východná Vysoká, 2429 m)

Mała Wysoka, dzięki korzystnemu położeniu wierzchołka oferuje jeden z najpiękniejszych widoków w całych Tatrach. Widok jest rozległy i szczególnie piękny o zachodzie słońca. Będąc na Małej Wysokiej, skupmy uwagę na Gerlachu (2655 m) - najwyższym szczycie Tatr, który znajduje się bardzo blisko. Na znakowanych szlakach w Tatrach nie znajdziecie miejsca, skąd byłoby do niego bliżej i skąd byłoby go widać lepiej. Najlepiej zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby zostać tu do popołudnia albo być o poranku. W mojej opinii popołudnie i wieczór są na Małej Wysokiej zdecydowanie najciekawsze do robienia zdjęć.

Obraz
© © Karol Nienartowicz / [www.karolnienartowicz.com](http://www.karolnienartowicz.com/)

Rohacz Płaczliwy (2125 m)

Widok ze szczytu Rohacza Płaczliwego jest bardzo ciekawy – w mojej opinii chyba najlepszy w słowackich Tatrach Zachodnich. Ta panorama ma tyle charakteru i jest tak interesująca, że można ją fotografować właściwie bez końca. Szczególnie pięknie wygląda stąd charakterystyczny szpic Rohacza Ostrego, za którym ciągnie się obszerna panorama Tatr Zachodnich i Wysokich. Widok w drugą stronę, na Trzy Kopy i Banówkę jest również ładny, choć już nie tak charakterystyczny.

Obraz
© © Karol Nienartowicz / [www.karolnienartowicz.com](http://www.karolnienartowicz.com/)

To tylko mała zajawka tego, co znajdziecie w książce w dużo większej ilości i znacznie bardziej rozbudowanej formie. Książka ma formę ebooka i możecie ją znaleźć na stronie internetowej Karola Nienartowicza.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)