Te małe istoty naprawdę istnieją. Ich życie pokazał piękny film mikroskopowy
19.11.2021 12:18, aktual.: 19.11.2021 15:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Plankton to ogólne określenie, które dotyczy wszystkich malutkich organizmów unoszących się w wodzie. Ta grupa jest często ignorowana, lecz filmowiec i fotograf Jan van Ijken postanowił przyjrzeć się jej bliżej. Dużo bliżej. Efekt zapiera dech w piersi.
Planktós z greki oznacza tyle co błąkający się. Określenie to dotyczy wszystkich organizmów, które unoszą się w wodzie i są zbyt słabe, by mogły przeciwstawiać się prądom wodnym i wiatrom. Maksimum możliwości poruszania się planktonu to tkwienie w stanie zawieszenia.
Plankton nie jest jednorodny. To różne organizmy – zarówno roślinne, zwierzęce, jak i bakteryjne. Najmniejsze sklasyfikowane cząstki mają wielkość poniżej 2 mikrometrów, a największe nawet powyżej 20 cm (megaplankton – meduzy, osłonice, gronorosty). Ten świat małych organizmów jest niesamowicie zróżnicowany, lecz często ze względu na swój rozmiar ignorowany.
Jan van Ijken postanowił poświęcić planktonowi więcej uwagi. Na swoich filmach mikroskopowych pokazuje niesamowite życie malutkiej fauny i flory. Podczas nagrywania materiału artysta korzystał z różnych mikroskopów. Dopełnieniem tej wizualnej uczty (nie tylko wielorybów!) są dźwięki nagrane i ułożone przez norweską artystkę Janę Winderen.
Według twórcy filmu Planktonium najważniejszą kwestią jest to, że plankton jest w każdej otaczającej nas naturalnie wodzie, i to, że mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Te mikroorganizmy odgrywają również istotną rolę w ekosystemie wodnym – są m.in. pożywieniem dla wielu małych zwierząt, jak też zajmują się rozkładem szczątków organicznych i wzbogacaniem środowiska o gazy oraz niejako regulują kwasowość wód.
Długa wersja Planktonium jest płatna i dostępna do obejrzenia na stronie internetowej Jana van Ijkena.