Te proste animacje pomogą wam zrozumieć podstawy fotografii tradycyjnej

Te proste animacje pomogą wam zrozumieć podstawy fotografii tradycyjnej

Te proste animacje pomogą wam zrozumieć podstawy fotografii tradycyjnej
Marcin Watemborski
22.05.2017 08:42, aktualizacja: 22.05.2017 17:41

Firma Ilford jest jednym z czołowych graczy na rynku fotografii tradycyjnej. W swojej ofercie ma szeroką gamę czarno-białych materiałów światłoczułych, papierów oraz chemii. Oto kilka prostych animacji, które ułatwią wam zrozumienie, jak to wszystko działa.

Zawsze, gdy trafiam na temat fotografii tradycyjnej, zauważam, że przeżywa ona obecnie swoisty renesans. Tuż obok technik szlachetnych, jak mokry kolodion czy technika suchej płyty, ogromnym powodzeniem cieszy się czarno-biała fotografia negatywowa. Firma Ilford jest jednym z czołowych producentów potrzebnych do tego materiałów.

How a Film SLR Camera Works by ILFORD Photo

Moja przygoda z Ilfordem zaczęła się kilka lat temu na studiach, gdy w moje ręce wpadł Ilford HP5 – doskonały, ostry, czarno-biały film z klasyczną strukturą ziarna. Charakteryzuje się on czułością natywną 400 oraz ogromnymi możliwościami forsowania (bez większego problemu nawet do 3200). Jest to ulubiony materiał wielu fotografów – nie tylko reporterów, którzy umiłowali sobie estetykę Kodaka TRI-X.

Introduction to Film Formats - A guide from ILFORD Photo

W ofercie Ilforda znajdziemy również niskoczułe filmy, jak Ilford Pan F, o czułości 50 oraz Ilford FP4. Oczywiście nie brakuje tu negatywów czarno-białych, które wykorzystują nowszą technologię i oparte są na emulsji ze strukturą kryształów T. Mówimy tu o filmach z serii Delta. Są one bardziej kontrastowe, jeszcze ostrzejsze, a ich ziarno jest znacznie drobniejsze.

Film ISO - A beginners guide by ILFORD Photo

Co jeszcze wyróżnia Ilforda? Gama błon ciętych do aparatów wielkoformatowych oraz papiery zmienno- i stałogradacyjne. To obecnie chyba jedyny producent materiałów tradycyjnych, który oferuje tak wielki wybór. Filozofia firmy traktuje o tworzeniu ich produktów z pasją, co potwierdzają krótkie animacje, będące wprowadzeniem do fotografii tradycyjnej.

Aperture - A beginners guide by ILFORD Photo

Shutter Speed - A beginners guide by ILFORD Photo

Processing Your First Film by ILFORD Photo

Darkroom Essentials Checklist by ILFORD Photo

How a Photographic Enlarger Works by ILFORD Photo

Working Safely in a Darkroom by ILFORD Photo

Making a Photogram by ILFORD Photo

Introduction to Pinhole Photography

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)