Te zdjęcia to dowód zbrodni na Ujgurach. Do sieci wyciekły ich tysiące

n/z Hawagul Tewekkul
n/z Hawagul Tewekkul
Marcin Watemborski

02.06.2022 09:16, aktual.: 02.06.2022 11:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińska policja oraz cały rząd kraju zmagają się obecnie z niemałym kryzysem wizerunkowym. Do interenetu wyciekły tysiące zdjęć członków islamskiej mniejszości, którzy zostali aresztowani i byli przetrzymywani w rządowych placówkach. Te fotografie pokazują, jak chińskie władze traktują Ujgurów.

Serwery chińskiej policji zostały opanowane przez hakerów. Wskutek ataku w internecie pojawiło się ponad 2800 pojedynczych zdjęć Ujgurów, którzy zostali aresztowali i byli przetrzymywani. Znajdziemy tu portrety zarówno kobiet i mężczyzn, młodych i starych. Struktura wieku waha się od 15 do 73 lat.

Zdjęcia zostały opublikowane przez liczne media światowe. Niektóre kadry pochodzą nawet s 2018 roku i zobaczymy tam nie tylko podobizny Ujgurów, ale fotografie z zatrzymania i to, jak byli traktowani ci ludzie. Chińska Republika Ludowa nie szczędzi środków – na fotografiach widać nie tylko policję w strojach szturmowych, ale również aktywnie korzystającą z grubych drewnianych pałek przypominających deski podczas szkolenia.

n/z Ilham Ismayil i stojący nad nim policjant z pałką
n/z Ilham Ismayil i stojący nad nim policjant z pałką

Ujgurzy byli zatrzymywani przez policję niejednokrotnie bez powodu – wystarczyły ich tureckie korzenie i wyznawana wiara. Wiele rodzin przegląda zdjęcia krążące w internecie z nadzieją na odnalezienie swoich zaginionych krewnych, po których ślad się urwał. Problem dotyczy również innej kwestii – policja dostała jasne zalecenia – funkcjonariusze mieli strzelać, by zabić.

Od lat światowe media i organizacje śledzą sytuację Ujgurów oraz innych mniejszości islamskich w Azji. Problem jest bardzo poważny. W Chinach ci ludzie są porywani i zmuszani do niewolniczej pracy. Prowincja Xinjiang jest ich pełna, a władze skutecznie realizują swój morderczy plan. Jeśli tak dalej pójdzie, dziedzictwo kulturowe Ujgurów przepadnie, bo nie będzie kto miał go kultywować.

Ujgurzy uwięzieni przez rząd Chin stoją w kolejce i recytują zapisany tekst.
Ujgurzy uwięzieni przez rząd Chin stoją w kolejce i recytują zapisany tekst.

Rząd Chińskiej Republiki Ludowej odniósł się do wycieku zdjęć, nazywając wszystko "kłamstwem stulecia". Władza w Pekinie przyjęła narrację stawiania na działania antyterrorystyczne i walkę z radykalizmem. Na tym opiera się oficjalnie strategia eliminacji Ujgurów.

n/z Abliz Ghappar
n/z Abliz Ghappar
n/z Meryemgul Eli
n/z Meryemgul Eli
n/z Omer Yunus
n/z Omer Yunus

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)